Bundan bir kaç ay önce bir arkadaşım sana bir yer önereceğim mutlaka gitmelisin hayatımda yediğim en iyi hamburger demişti. Alla alla o kadar iddialısın hayatında yediği en iyi hamburgerci hemde Maçka’da demiştim…

Bir türlü gitmek kısmet olmadı ama geçtiğimiz hafta oğlumla canımız çok hamburger yemek istedi. Diyet yapamayan gariban bir insan olarak dedim ki madem hamburger yiyeceğiz hakkını verelim:)

Bir anda Maçka’da Akali‘de bulduk kendimizi…

Maçka yokuşundan Nişantaşı’na doğru çıkarken ana cadde üzerinde AC Hotel by Marriott Otel‘in karşı sırasında Şok Market var. ŞOK’tan içeriye doğru sokağa giriyorsunuz Akali’yi görmeden burnunuza kokusu geliyor zaten. Bildiğiniz öğlen saatlerinde bu sokak hamburger ve patates kokuyor. Hemde buram buram, bu koku bile ne kadar lezzetli olduğunu anlamamıza yetti. Sabırsızlık içinde sokağın içinde bulunan Akali’ye ulaştık. Ama bir hüsran… Akali’de öğlen saati oturacak masa yok hatta bırakın masayı yer yok küçük bar gibi bar tabureleri var onlar bile dolu hani ayaküstü yiyim desen ona bile yer yok. Garson herkes yeni oturdu beklersiniz biraz dedi. Ama bir kere biz kokuyu almışız vazgeçer miyiz:) Küçük bir mekan Akali dışarsında 5-6 masa, içeride 3-4 masası bulunuyor. Uzun bir beklemenin sonunda keyifli bir masaya oturmayı başardık ve karnımızın açlığıyla hemen siparişlerimizi verdik. Tabii siparişi vermeden önce sordum nedir hamburgerinizin özelliği en favori burgeriniz hangisi diye. Sade olan, yani içinde sadece et, peynir, ekmek  olan hamburgerlerinde bile kullandıkları soslar var. Turşu ve soğan turşusu hazırladıkları özel sosları. İlk gidenlere standart hamburger yemelerini öneriyorlarmış. Daha sonra ki seferler için “AKALİ ORIGINALS” menüsünde bulunan soslardan ilaveler yaptırabilirsiniz.  Biz standart hamburger istedik yanında da buz gibi bir Türk butik birası Gara Guzu…  Ama dediğim gibi bu standart hamburger içinde de özel soslar bulunuyor. Hamburgerler önceden hazırlanmıyor hepsi sipariş sırasında pişip sıcacık masanıza geliyor. Extra soslar içinde menüsünde bir çok değişik alternatifler bulunuyor.

Avakado Kreması, Patlıcan Romoulade, Jalapeno Mash, Jack BBQ, Dana/ Domuz Bacon, Göz Yumurta, Karamelize Soğan gibi

Hamburgerleri de 80 gr / 160 gr / 240 gr olarak seçebilirsiniz. Ekmekleri standart ama köftenin miktarı değişiyor. Fiyatları 160 gr standart olan 23TL , her ilave yaklaşık 3-4 TL

Menüsünde bir çok bira altermatifi de var ama benim en çok hoşuma giden tabii ki Gara Guzu oldu. Bira dışında menüde gazlı içecekler var. Akali, Pazartesi günleri kapalı. Salı – Cumartesi 12:00 / 22:00  Pazar günleri 12:00 / 20:00 saatleri arasında açık.

Mekanı açan Çağlar Kıpçak ile kısa bir sohbet ettim, aslında mekan 3 sene önce Cihan Kıpçak ve kardeşi Çağlar Kıpçak tarafından Pub olarak açılmış. Bir mahalle pub’ı iş çıkışı gidip stres atmalık sıcak samimi bir mahalle barı. Çağlar Kıpçak’a nereden geliyor restoran, yemek işi dediğimde biz ailecek yemek işi yapıyoruz diyor. Akali adı da dedelerinin ismiymiş. Ne hoş değil mi dedelerinin adını vermeleri. Akali diye bir isim var mı diye araştırdım internette anlamını aradım bulamadım. Zaten sonrada başka bir yerden okudum ki fırıncı olan dedinin adı Ak Ali:)

Uzun zamandır açık olan Akali, asıl popülerliğini hamburger yapmaya başladıktan sonra kazanmış. Yaklaşık 3-5 ay önce sosların formülleri tamamen kendilerine ait olan hamburgerleri yapmaya başlamışlar. Gerçekten değişik sulu soslu hamburgerler yerken bol peçeteye ihtiyacınız oluyor:) Yediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu arada fotolarda ki boş masalara aldanmayın. Bu fotoğrafları çekerken saat 2-3 olmuş ve insanlar öğlen yemeklerini yiyip gitmişlerdi. Böyle küçük lezzetli mekanları hem sizlerle paylaşmak istiyorum hem de istemiyorum! Duyulacak o özelliği, samimiliği kaybolacak iyice kalabalıklaşacak bana hiç yer kalmayacak diye:)) Ama işte Akali gibi yerleri paylaşmadan da olmuyor. Beni umursamayın mutlaka gidin Akali’nin nefis hamburgerlerinden yemeye…

 

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dibekçi Sk. No:11, 34357 Beşiktaş/İstanbul