Kahvaltı bir çoğumuz için günün en güzel, en eğlenceli öğünü. Aynı zamanda bilim adamları da sabahları yapılan kahvaltının enerji verdiğini, metabolizmayı hızlandırdığını bıla bılasını sürekli belirterek en önemli öğünün kahvaltı olduğunu sık sık dile getiriyorlar. Madem kahvaltı bu kadar özel o zaman bizde kahvaltılarımızı “Anda Karaköy” gibi özel, keyifli yerlerde yapalım, bol bol yiyelim hem bilim adamları rahatlasın hem de midemiz bayram etsin:)

Anda Karaköy ve Kahvaltı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya sayfalarında paylaşılan Anda Karaköy kahvaltı fotoğraflarını gördüm. Aman Allah’ım nasıl lezzetli gözüküyorlar….Hemen gitmem lazım dedim! Yağmurlu bir İstanbul günü, sabahın bir körü atladım arabama köprü trafiği eziyetine bile aldırmadan, attım kendimi Karaköy sokaklarına. Yerini tam bilemediğim için yağmur altında Kemankeş Caddesi üzerinde bir sağa bir sola dolanıp durdum. Meğer yeri çok kolaymış, Tophane Nargile’cilerin önündeki otoparkın karşısındaki sokaktan (eski Sahi İstanbul’un olduğu) girin, o sokağın hemen başında. Yuva Sokak, No 3/A

eylemmania-mekan-anda-karakoy-haftasonu-kacamak

Islanmışım, bulamamışım bir hışım girdim restorana.

Anda Karaköy ‘de  o şirin sarı masalarını ve içeride gülen bir kaç yüzü gördüğüm an bütün stresim uçtu gitti.

2 kişilik serpme kahvaltı siparişi verdik. Fiyatı 38 TL ve içerisinde peynir çeşitleri, zeytin çeşitleri, ev yapımı reçel, bal-kaymak, nutella, fıstık ezmesi, beyaz çikolata, domates- salatalık, soslu haşlanmış yumurta, meyve, simit, pancake ve 2 adet çay var.  Çeşit olarak gayet yeterli geldi bana. Ayrıca isterseniz tabii ki yumurta omlet çeşitleri de menüsünde var. Üstelik Anda’yı yeni devralarak işletmeciliğini üstlenen Olcay bey’le biraz sohbet ettiğimde peynir, zeytin gibi bir çok kahvaltılıkların özel yerlerden geldiğini; reçel, fıstık ezmesi, çikolata, pancake gibi lezzetlerin de tamamen ev yapımı olduğunu öğreniyorum. Hatta yaptıkları ürünler o kadar beğeniliyormuş ki yakında restoran’da satılması fikrinden bile bahsetti. Zaten artık mekanları özel kılan da bence bu fabrikasyon peynirler, reçeller değil. Mekanlara özel tatlar, kesinlikle fark yaratıyor.

eylem-blog-mekan-oneri-anda-karakoy

Sarı şirin mi şirin masanızda kahvaltınızı ederken fonda harika müzikler çalıyor. Hizmet hızlı ve güleryüzlü. Sadece mekan bir parça ufak masalar çok yakın, sessizlik sakinlik seviyorsanız erken saatlerde gidin. Bir de bence mutlaka rezervasyon yaptırın, özellikle haftasonları çok kalabalık olabilir. Anda Karaköy 09:30 – 19:30 saatleri arasında açık. Daha yoğunluklu olarak kahvaltı bizim işimiz diyorlar ama öğlen servisi de var tabii ki…

Anda Karaköy ‘de Pancake efsane…

Tadı kıvamı tam benim sevdiğim gibi, hemen üst katta pişiyor sıcacık masanıza geliyor. Ben biraz fazla akçaağaç şurup dökmüşüm üzerine ama olsundu öyle de, sade de pek güzeldi:)

 Kahvaltı seviyorsanız, iyi bir kahvaltı etmek istiyorsanız Avrupa yakası kahvaltı mekanı olarak Anda Karaköy tam size göre benden söylemesi.