Fenerbahçe final four’da.. Öncelikle Fenerbahçe basketbol takımını tebrik ediyorum. Maçlar Berlin’de, demek ki mayıs ayınının ortasında bir çok arkadaşım ve basket sever Berlin’de olacaklar. Bu durumda bende bir Berlin aşığı olarak sizlere gitmeden birkaç mekan önerilerinde bulunayım istedim.

Akşamları güzel bir yemeğe gitmek, Berlin’in tadını dolasıya çıkartmak isterseniz gitmeden mutlaka rezervasyonlarınızı yaptırmalısınız. Özellikle şimdi yazacağım iki restoranda yer bulmak çok zor. Her ikiside aynı gruba ait ve tarz olarak birbirlerine benziyorlar. Ben geçen sene Berlin’e gittiğimde Pauly Saal’da harika bir şarap eşliğinde çok şık bir akşam yemeği yemiştim. Eminim Grill Royal’da en az onun kadar şıktır.

Evet bahsettiğim restoranlar Grill Royal” Grill Royal Friedrichstrasse 105b 10117 Berlin

Ve Pauly Saal(Pauly Saal Michelin sahibi:) Auguststraße 11–13, 10117 Berlin

Yemek sunumları, mekanlar gerçekten çok şık özellikle et yemenizi tavsiye ederim.

 

Bunların dışında asya mutfağı severseniz ki ben bayılırım:p Kreuzberg’de bulunan Long March Canteen‘a gidebilirsiniz. Tam bir asyalı, teriyaki soslu ve değişik soslu bir çok yemek alternatifi bulabilirsiniz.  Wrangelstrasse 2 10997 Berlin

 

Mitte bölgesinde ki Hackescher Markt’ da bu bölgenin merkezi gibi, restoran ve kafeler bolca var. Genellikle farklı ülke mutfaklarını bulabilirsiniz.

Sushi seviyorsanız en farklı, lezzetli ve tasarım sushiyi Urland Strasse tarafında bulunan Mr. Hai Kabuki ‘de yiyebilirsiniz. Bundan 8-9 yıl önce Berlin’e ilk gidişimde sushi yemeyen, ağzına bile sürmeyen birisiydim ve ablamın zorlaması ile Mr. Hai Kabuki’ye gitmek zorunda kalmıştım. İyi ki de kalmışım nasıl oldu hiç bilmiyorum ama o akşam sayısını, çeşidini bile hatırlamadığım kadar sushi yedim. Bana sushi’yi sevdiren mekan olarak Mr.Hai Kabuki’ye mutlaka gidin 🙂 Olivaer Platz 10 / 10707 Berlin

 

Kreuzberg’de nehir kenarında A-Horn ‘da keyifli bir kafe bagel kahvaltıcısı. Burada da çok lezzetli kahveler içebilir veya güzel bir kahvaltı edebilirsiniz. Carl-Herz-Ufer 9 (Ecke Baerwaldstraße) 10961 Berlin,

eylemmania-berlin-kaffeeahorn

Potsdamer Platz’da Sony Center’ın olduğu meydan da alman mutfağı bulabileceğiniz güzel restoranlar var. Bu meydan baharda çok keyifli ve haraketli oluyor. Aklınızda bulunsun Lego center’da burada. Aynı zamanda duvarın parçalarını sergiledikleri yerlerden de birisi. Buraya gitmişken zamanınız olursa hemen civarında bulunan Yahudi Anıtı olan Holocaust Memorial’ı mulaka görün, içinde dolaşın derim!! Adamlar tam kaosu yapmışlar, müthiş bir anıt. Ben gezerken gerçekten çok etkilenmiştim.

Alexanderplatz civarındakiler Hofbrau Berlin’e de sosis bira yapmak için gidebilirsiniz. Craft beer isteyenler içinde Kaschk‘ı önerebilirim.

Pek çok Avrupa ülkesinde hayvanat bahçesine gittim ve bugüne kadar Berlin’de gittiğim Zoo’dan daha etkileyicisini hiçbir yerde görmedim. Zoo, büyük Tiergarten’ın diğer ucunda bulunuyor. Aynı zamanda içinde nehir kenarında yeşillikler içinde oturup curryworst/frankfurter/bira yapabileceğiniz bir restoranı da var. Hani olurda Zoo’ya gidecek olursanız da yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Hele de Berlin’de bulunup da curryworst yemeden dönmeyin:)

eylemmania-berlin-love

Alman Mutfağı olarak ta size Berlinde 3-4 şubesi olan Tomasa’yı öneririm. Benim gittiğim Kreuzberg’de bulunan şubesi. İnternetten diğer şubelerini de bulabilirsiniz. http://www.tomasa.de/restaurants/tomasa-villa-kreuzberg/startseite/

Ve son olarak gelelim Berlin’de gece hayatına;

Water Gate, en ‘up’ gece kulübü. Nehir kenarında olduğundan manzarası da süper. Kulüp gece 00:30 gibi açılıyor ve 21 yaş altı giremiyor.

eylemmania-berlin-watergate

Jazz dinlemeyi pek sevmeyen birisi olarak Berlin’de A-Trane ‘de jazz dinlemeye gitmiş ve hiç de pişman olmamıştım;) Sahibi bir türk Serdal Sardan , dünyanın farklı yerlerinden jazz sanatçıları geliyor. Bence çok sevimli ve iyi sanatçıların çıktığı bir mekan. Jazz dinlemek isterseniz gidin derim. 10625 Berlin – Charlottenburg (Postadresse Pestalozzistr. 105)

Berlin’e kadar gitmişken bir havana clup gidelim derseniz de Havanna çok eğlenceli. Muhteşem Mojito yapıyorlar aynı zamanda içinde salsa dersleri veriliyor. Herkes çılgınlar gibi birbiriyle salsa yapıyor yıllar önce gittiğimde salsa yapmayı hiç bilmeyen birisi olarak benim bile burada salsa yapmışlığım var:)  tavsiye edilir…

Son bir notumda yalnız giden beylere gelsin pazar günü ya da havaalanından hediye alırım sanmayın, dükkanlar pazar günleri kapalı oluyor, havaalanında da maalesef hiçbir şey yok benden söylemesi. Eve gidince papaz olmak istemiyorsanız önleminizi önceden alınız:)

Şimdiden giden herkese keyifli maç izlemeler ve gezmeler diliyorum. Ben o tarihler de başka bir sevdiğim şehirde Barcelona da olacağım. Ama ilk fırsatta tekrar bir Berlin yapmayı istiyorum sizlere mekanları yazarken bile özledim..

I LOVE BERLİN