Yaz mevsiminin tam ortasında bizim yazlık bölgelerden yazmadan olmazdı. Trend postası için, ilk durak Bodrum’dan yeni öneriler hazır!

Bodrum’un Yeni Mekanları

Bodrum tatili yapacaklara, yeni açılan birkaç mekan önerisinde bulunayım dedim:) Genelde yazlık mekanlar uzun süreli olamıyorlar. Bir yaz varlar, bir bakmışsın bir sonraki yaz yok olmuşlar. Bu yazacaklarım seneye olurlar mı bilemiyorum ama umarım tutunabilir ve uzun soluklu mekanlar olarak kalabilirler.
Öncelikle meşhur bir İtalyan mekanı olan İl Riccio‘yu yazmak istiyorum. Aslında pek yeni değil İl Riccio, geçen yaz sezon sonuna doğru açılan İl Riccio bu yazın en ”in” restoranları arasında yerini almış.

Mandarin Oteli’nin biraz ilerisinde, Göltürkbükü Cennet Koyu’nda bulunan İl Riccio’nun aynı zamanda 7 odası bulunuyor. Doğuş grubu tarafından getirilen, Capri adasının gözde mekanı ayrıca Michelin yıldızlı. Ben hem otel olarak hem de restoran olarak havasını, dekorasyonunu çok beğendim. Yemeklere gelecek olursak; Michelin yıldızlı meşhur şef Andrea Migliaccio‘yu duyunca fazla bir beklenti içine girdim sanırım. Bu kadar beklentiyi yükseltince bir parça hayal kırıklığına uğramadım değil… Ama kesinlikle kötü de değil, sadece bana özel bir durum oldu sanırım. Hep aynı hatayı yapıyorum. Mekan ile ilgili, beklentiyi çok büyütünce daha az mutlu oluyorum. Ama olsun trend postası için önemli!

Deniz mahsülleri ağırlıklı bir menüsü var. Kalamar, ızgara ahtapot, deniz mahsülleri, risotto-spagetti, deniz levreği fileto, karışık balık şiş gibi… Bunların dışında et olarak ızgara kuzu pirzola ve salata çeşitleri bulunuyor. Menüsünde bir de ”tasting menü” yer alıyor. Bence ilginç olan denenmesi gereken belki de bu menü.  Ancak hem fiyatı bir parça yüksek, hem de çeşit olarak çok fazla. Ama yine de aklınızda bu menü de olsun derim. Fiyatı kişi başı 265 TL.

Ana yemek fiyatları da 70-80 TL aralığında değişiyor. Salata ve başlangıçlar 40-50 TL civarında. Bir de İl Riccio’da tatlı odası var ki, beni kitleyin o odaya günlerce tatlılarla başbaşa kalıyım:) En çok tatlılarını beğendim bu odadan gidip istediğinizi seçiyor kendinize bir tatlı tabağı yapıyorsunuz. Benim favorim siyah profiterol, fındıklı ekler ve tiramisu oldu.

İl Riccio’nun şahane mavi beyazı içinde çok fazla bir beklentiye girmeden güzel bir akşam yemeği yemeğe gitmenizi öneririm.

Yalıkavak Palmarina’ya da bu yaz İstanbul’un hit mekanlarından Fenix ve Anjelique açılmış. Fenix’de yemek yiyip, Anjelique’ye sadece bir göz atabilme fırsatım oldu. Trend postası için asla atlanmayacak mekanlar…

Anjelique 800 kişilik kapasiteye sahip oldukça büyük bir mekan olmuş, DJ’leri ile yaz partileri için iddalı olduğu söyleniyor. Kapılarını 22.00’da açan mekân, misafirlerine 04.00’a kadar eğlence sunuyor. Eğlence isteyenlere benden söylemesi:)

Fenix ise eylül ayı sonuna kadar İstanbul Etiler’deki yerini kapatarak Bodrum’da yazlık mekanında  hizmet vermeye başlamış. Mekanın konumu ve dekorasyonu çok çok iyi. Oldukça büyük bir mekan olmuş. Girişde bar kısmı yer alıyor. Ben ambiansını pek sevdim.

Menüsünde çok fazla bir çeşit yok ama özel olarak menüde yazmayan garson tarafından o güne özel alternatifler yer alıyor. Yoğurtlu kebap, pideli köfte gibi et ağırlıklı seçenekler var. Fiyatlar porsiyonlara göre bir parça yüksek. Ana yemekler 100-120 TL aralığında, salata ve başlangıçlar 40-50 TL arasında değişiyor. Tatlı olarak çikolatalı cheesecake şiddetle tavsiye ediyorum:)

Ayrıca barda kişiye özel olarak hazırlanan kokteyllerde gözüm kalmadı değil. Hepsi harika gözüküyorlardı. Yemek sonrası veya önceside chill out yapmak için çok ideal bir mekan. Biz yemekten çıkarken müziğin sesi bir parça yükselmiş ve çok iyi çalmaya başlamıştı. Sanırım geç saatlerde eğlence için de çok ideal bir mekan olmuş Fenix.

Vee son olarak konakladığım Kuum Hotel‘in içinde yer alan Kumsal Balık‘ı da sizlere tavsiye etmek istiyorum. Kumsal Balık’da mezeler çok çok lezzetli. Ayrıca balık ve meze büfesinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Hepsi çok taze ve gerçekten lezzetli. Fiyatlar ise çok uçuk değil kişi başı 100-150 TL ye çıkabilirsiniz. Beni benden alan ise Kumsal Balık’ın suların üzerinde kurulu olması oldu. Dalga seslerinin, balıkların kuyruk çırpış seslerinin masanızın yanıbaşından gelmesi öyle mavi ki.. Üstelik restoranda çalan müzikler tam bir balıkçıya yakışır şekilde arada Yunan müzikleri ile arada eski Türkçelerle tam rakı&balık havasına giriyorsunuz.. Bence Kuum Hotel’de çalan müziklerin başarılı olmasının nedeni elbette ki Suat Ateşdağlı.. Ben ne zaman gitsem Kuum Hotel’de Suat Ateşdağlı’da bulunuyor. Haftasonları harika Suat Ateşdağlı beach partileri var bence takip edip mutlaka birisinde bulunun..

Bodrum Bodrum.. Nasıl anlatsam nerden başlasam.

eylemmania-trendpostasi-kumsalbalik