Bundan üç dört  yıl önce eski bir Moda’lı olarak, Kadıköy’den Moda’ya çıkan ara sokaklarda dolanırken çok sevimli bir dükkan dikkatimi çekmişti. Tabelasında Çiçek İşleri yazıyordu. Tabii önce çiçekçi sandım ama vitrinine ve dükkanın içine dikkatlice bakınca çiçekçi olmadıklarını anladım.

Sizi içine çeken rengarenk eğlenceli orjinal hediyelik eşyalar vardı. İlk o gün tanıştım aslında ben Çiçek İşleri ‘ne ara ara gittim. Her kapısından girişimde keyif veren bir dükkan olduğunu düşündüm.  Sonra Karaköy’de mağazalarını gördüğümde ne güzel her iki yakada da olmaları dedim. Ama ta o zamanlardan beri adı neden Çiçek İşleri acaba diye de düşündüm durdum. Bu zamana kısmetmiş hikayesini dinlemek neden adının Çiçek İşleri olduğunu anlamak..

eylemmania-cicek-isleri-karakoy-yeniyil-hediyeleri

Çiçek işleri ‘nin ortaklarından Sedat Türk ile Karaköy mağazalarında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hikayeleri aslında çok eskiye dayanıyor. Hikayeye başlamadan mağazalarının nerelerde olduğunu yazmak istiyorum. Çiçek İşleri 2013 yılında ilk mağazası olan Moda’da açılıyor, 2015 yılında önce Karaköy, hemen arkasından Tophane mağazaları açılıyor. Geçtiğimiz yaz da Alaçatı’da Hacımemiş’teki mağazası ile büyüyor. Aslında hiç de öyle büyümek, yayılmak gibi bir dertleri de yok. Büyüyor diye yazdığıma bakmayın:) Sedat bey’in o rahat tavrı ve yarın ne getirir bilinmez iması açıkcası çok hoşuma gitti. Bazen de bazı şeyleri zorlamadığımızda daha kolay elde ediyoruz diye düşündüm..

eylemmania-karakoy-cicek-isleri-karakoyde-ne-yapilir

Sedat bey ve diğer ortağı Bülent bey; birisi tekstil diğeri yeme içme sektöründen iki arkadaş farklı bir şeyler yapalım diye yola çıkmışlar. Tasarımla uğraşan arkadaşlarından basit fikirler projeler üretmelerini istemişler ancak sonucunda bakmışlar ki herkes bireysel birşeyler yapmak istiyor. Buradan pek birşey çıkmayınca, bunun üzerine başka bir fikirle kimse sevdiğine, sevgilisine 100 gül hediye edemiyor, bunu basitleştirelim herkes 100 gül yollayabilsin alabilsin diye çiçek işine girmişler. Ve bir kampanya yaparak, “Aşkı bir kucağa sığdırabilir misin” sloganı ile güzel işler yapmışlar. Ve o zaman Çiçek İşleri adını almışlar. Yani Çiçek İşleri gerçekten gülden geliyor:) Daha sonra Kadıköy Moda’daki dükkanda hem cafe hem de hediyelik eşya satışı yapacakları bir ortam olunca, çiçek işini bırakıp dükkana hem de her ikisinin de eski yaptıkları işe geri dönmüşler. Moda dükkanlarında bir süre cafe’de olmuş. Ancak şu an yok onun yerine Çiçek İşleri dükkanının tam karşısına Zoo diye bir cafe açmışlar, Zoo çok yeni bir proje onu başka yazımda yazacağım. Çiçek İşleri adını değiştirmek istememişler çünkü o zaman yaptıkları tasarladıkları herşey için dükkanda satılacak ürünlere bakıp “of çiçek gibi oldu” diyorlarmış. Yani Sedat bey diyor ki zaten çiçek gibi yaptığımız şeyler:) Çok hoş bir bakış açısı değil mi..

eylemmania-cicek-isleri-karakoy-yilbasi-nereye-gitsek

Peki gelelim Çiçek İşleri ‘nde neler var.. Tam yılbaşı üzeri yeni yıl ürünleri çokca benden söylemesi:) Hem yılbaşı hediyelerinizi seçebilir, hem evinize küçük keçeden çam ağacı, yeni yıl kapı süsü gibi renkli yeni yıl objeleri alabilirsiniz. Yeni yıl dışında; örgü bebekler, plaktan saatler, sabunlar, harika yastıklar (benim aklım en çok bu renkli yastıklarda kaldı:), ahşap sehbalar, takılar, duvar/kapı süsleri, el örgüsü puflar, deri çantalar, masa örtüleri, kaktüsler ve daha bir çok sayamayacağım detayda hediyelik eşya bulmanız mümkün. Hepsi el yapımı, hepsi doğal bir çoğu Tophane dükkanlarının altında bulunan atölyede tasarlanıyor ve yapılıyor. Yani Çiçek İşleri ‘nden aldığınız bir şeyi başka bir yerde görmeniz mümkün değil, tek olmaları orjinal olmaları güzel. Hatta bazılarının devamı olmuyor,  ara ara ürünler değişiyor yenileniyor. Böyle olunca az sayıda ve size özel de oluyor. Üstelik elde yapıldıkları için aynı ürünlerde bile farklılıklar var hepsinin hikayesi farklı. Üstelik bu kadar özel üretimler olmasına rağmen fiyatları da oldukça uygun 50-100 TL civarında bir çok orjinal ürün bulmanız mümkün.

Çiçek İşleri ‘nde neler bulabilirsiniz biraz daha fazla fikir sahibi olmak isterseniz YouTube kanalımdan “Çiçek işleri” videomu da izleyebilirsiniz.

Ben Çiçek İşleri ‘nin hikayesini, sohbetini, ürünlerini, dükkanlarını herşeylerini sevdim. Sizlere de tavsiye ediyorum içinde mutlaka gönlünüze göre bir şey bulabileceğiniz bir yer. Verdiği bilgiler için ve hoş sohbeti için de buradan Sedat Türk’e teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Böyle güzel projelerle hayat çiçek gibi..