Arnavutköy’de bir yılı aşkın süredir açık olan çok sevimli, aynı zamanda çok çok lezzetli ve sağlıklı bir mekan “Derin Lezzetler“. Bence adı derin lezzetler değil, depderin lezzetler olmalıydı:) Hele hikayesi öyle çarpıcı ki ben her seferinde dinlerken derinlere dalıp gidiyorum. Umarım okurken siz de benim kadar etkilenirsiniz.. İşte trend postası için özel bir röportaj…

Derin Bir Hikaye

Şimdi diyeceksiniz ki hikayesinden önce nedir neresidir bu Derin Lezzetler. Arnavutköy’ün ara sokaklarından birisinde hem kahvenizi, çayınızı içip poğaçanızı, tostunuzu yiyebileceğiniz hem de çok sağlıklı, organik, vegan aynı zamanda lezzetli bir çok peynir çeşidi, yoğurt, zeytinyağı, organik yumurta, ekmek, kurutulmuş meyve ve bir çok şarküteri ürününü alabileceğiniz bir bakery & gourmet shop “Derin Lezzet”ler. Özetle yöresel organik dükkan yapmışlar:)

eylemmania-derin-lezzetler-arnavutkoy

Derin Lezzetler-Arnavutköy

Bir yıldır Arnavutköy’de dedim ama geçmişi Atatürk’ün yaşadığı eski günlere dayanıyor. Derin Lezzetler’in kurucusu Semin Süter dedesinin ve kardeşlerinin kurduğu pastaneyi anlatmaya başladığında, siz de 1930-1932’li yıllara gidiyorsunuz. O zamanki adı ile Halk Pasta Salonu, Ankara’da meclise yakın bir yerde kendi halinde bir pastane imiş. O yıllarda Atatürk ara sıra pastaneye uğrar, Semin hanımın dedesi ve dedesinin kardeşleri ile sohbetler edermiş.

Sanayii devrimi zamanı Atatürk, siz süte yakınsınız süt tozu, buz kooperatifi kurulacak sizi destekliyorum demesi üzerine 5 erkek kardeşin en ufağı olan Semin Süter’in dedesi araştırma yapmak üzere Arnavutluk’a gidiyor. Burada hayatının aşkını da bularak işleri de öğrenerek geri geliyor. O zamanlar süt için Karacabey havzası uygun olduğundan fabrika Bursa’da kuruluyor. Atatürk’ün ön ayak olması ile ilk süt tozu ve buz fabrikası o yıllarda SAYAS tarafından kuruluyor. Sayas ismi 5 erkek kardeşin başharflerinden oluşuyor.

Derin Lezzetler’in duvarında bugün asılı duran bu fotoğraf  Atatürk’ün Bursa’da bir fuar ziyareti sırasında Sayas’ın standını ziyaret etmesi sırasında çekiliyor. Bugün bu dükkanda bu resmi görüyor ve hikayesini dinliyor olmak beni çok etkiliyor..

eylemmania-derin-lezzetler-gurme

Atatürk fuarda Sayas standında

 

Bursa’da kebapçılar çok olduğundan buz işleri çok iyi gidiyor, blok halinde buzlar satılıyor o zamanlar. Aynı zamanda işlemek üzere süt tozu işinde Nestle ile ortaklık kuruluyor. Süt işi sonrasında yoğurt-peynir grubuna giriliyor. Dede işlerini yavaş yavaş oğluna bırakıyor. Semin Süter’in babası o dönemler, sene 1967’de askere gitmek üzereyken ayranı cam şişelere koyma fikrini öne sürüyor ve askere gidiyor. Aylar sonra askerden izne geldiğinde fabrikada kimseyi bulamıyor bir an panik oluyor eyvah battık galiba diye ama işin aslı o kadar ayran siparişi gelmeye başlamış ki, o zamanlar otomasyon yok tabii elle ayranlar şişelendiği için tüm çalışanlar ayran yapılan yerde, diğer işleri bırakıp ayran şişelemeye başladıklarını görüyor. O dönemler Sayas ayranları ve krem üçgen peynirleri ile çok bilinen bir marka oluyorlar. Hala bugün bile İzmir’in kumrucularında Sayas üçgen peynirlerini bulabilirsiniz.

1982 yılında Sayas ayranları Kadıköy bölgesinde lider olup Coca Cola’yı geçtiğinde Coca Cola’nın o dönem başında bulunan yabancı müdürü dede’den randevu alıp görüşme yapmak istiyor ve Sayas’ı başarısından dolayı tebrik ediyor:)

Yıllar geçtikçe, ülkede krizler yaşandıkça Sayas’da üreticilikten distribütörlüğe dönerek küçülüyor. İstanbul-Bursa ve Marmaris’de şubesi kalıyor. İstanbul şubesi 3-4 yıldır Derin Lezzetler’in kurucusu “Semin Süter” tarafından yürütülüyor. Organik, doğal, ev yapımı yöresel lezzetleri yerlerinden alarak İstanbul’da dağıtımı sağlanıyor. Özel üretim peynirler, yoğurt, tereyağ, zeytinyağ, bal ve daha bir çok ürün çeşidi bulunuyor. Dağıtımı yapılan yerler bir çoğunuz tarafından bilinen mekanlar; Sosa, Gina, The House Cafe, Plus Kitchen, Da Mario.. gibi.

eylemmania-derin-lezzetler-gurme-mekan

Derin Lezzetler’in Hayata Geçmesi

Bu dağıtım işi restoranlara yapılırken bir çok kişinin de bu özel ürünlerden evine almak istemesi ile 2015 yılının Mart ayında Derin Lezzetler’in kuruluşu gerçekleşiyor. Başlarda sadece özel ürünler satılırken kendi halinde bir dükkanken sonraları bir fırın koyarak glütensiz, şekersiz, unsuz özel neler yapılabilir diye düşünülerek iki tane de masa konularak içerde pişen nefis keklerin, poğaçaların kokusunun sokağa yayılması ile Arnavutköy’ün en in yerlerinden birisi oluyor. Sabahları koşuya çıkan, öğlenleri dükkandan gelen nefis kokuyu duyanlar Derin Lezzetler’in müdavimleri oluyor.

Burada ev ortamı var. Gelen müşterilerle sohbetler ediliyor, organik ürünlerin, pişen sağlıklı ürünlerin hikayeleri anlatılıyor. Sağlıklı cookie, apple tart, patlıcanlı ponçik, çikalatalı kurabiye, cheesecake olur mu demeyin, oluyormuş:) Bence mavi kapısından içeriye girdiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Aynı zamanda Arnavutköy uzak derseniz evlere servisi de var “0212 257 97 65” numaralı telefondan sipariş verebilirsiniz. Yeri çok kolay Arnavutköy sahilde Any ile Alibaba köftecisinin olduğu sokaktan yukarıya doğru çıktığınızda sağdan üçüncü sokağın içinde. Etiler’den Arnavutköy sahile inerken de sahile gelmeden Zuhal Eczanesinin karşı sokağında. (Arnavutköy- Beyazgül caddesi)

eylemmania-derinlezzetler-masa

Bu kadar özel, yerinden alınan organik ürünlerin fiyatları yüksek olur diye sakın düşünmeyin. Kendi grubuna göre gayet iyi fiyatları. Migros’da satılan fason olarak üretilen zeytinyağı fiyatının Derin Lezzetler’de satılan organik zeytinyağından daha pahalı olduğuna inanamadım.. Benim favorilerim mozzarella peyniri, sucuk, lor peyniri ve zeytinyağı. Aslında hepsi çok güzel ama ben bu saydıklarımın bağımlısıyım:)

Bu güzel gün ve keyifli sohbeti için, aynı zamanda böyle sağlıklı ürünlerle bizleri buluşturduğu ve böylesine sıcak bir dükkan açtığı için Semin Süter’e sonsuz teşekkür ediyorum. Derin Lezzetler bir yıllık gibi gözükse de dede’den babaya, baba’dan kızına geçmiş yılların vermiş olduğu tecrübe ile işini çok doğru ve kaliteli yapan birisinin elinde.. Mutlaka gidin!