Diş Buğdayı Nedir? Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı partisi, aslında unutulmaya başlayan çok özel bir Anadolu kökenli Türk geleneği. Anadolu’nun her yöresinde kendi insanına has özellikleriyle yapılan diş buğdayı, yani ilk diş partisi, aile ve akrabalar arasında yapılan geleneksel bir tören. Zaten bir bebeğin hayatımıza girmesiyle kutlama eğlence de eksik olmuyor.

Diş Buğdayı Nedir?

Diş buğdayı ne zaman yapılır, işte yeni nesilin en çok sorduğu soru, çünkü bu tip eski ve güzel gelenekler bir bir kayboluyor. Diş buğdayı geleneği, bebeklerde ilk diş çıktığı zaman yapılır. Diş buğdayı yapılmasının nedeni ise bebeğin dişleri sağlıklı olsun, bereket getirsin ve kısaca bebek büyüyor diyedir. Kutlamaya genelde tüm aile üyeleri ve akrabalar davet edilir. Bebeğin ilk dişini fark eden kişi de tüm bu diş buğdayı partisi ile ilgili hazırlıkları yapmayı üstlenir. Kısaca anne baba ilk dişi fark etse de görmezden gelir ve ilk fark ettiğini söyleyen kişi beklenir. İşte bu heyecanlı anla birlikte, diş buğdayı organizasyonu hazırlıkları da başlar.

Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı organizasyonları son yıllarda çok revaçta. Özellikle tabii büyük şehirlerde gösterişli ve daha büyük kutlamalar tercih ediliyor. Hem gelenekler devam ettiriliyor, hem de organizasyonlar sayesinde aileler bir araya geliyor. Dilerseniz kendiniz yapın hazırlıkları ama o kadar çok detay var ki, bir bilenden destek almak ayrı bir güzel oluyor.

Diş buğdayı partisi için öncelikle belirlenen mekanda tema üzerine süsleme planlaması yapılır. Tabii öncelikle diş buğdayı erkek mi kız bebek için mi yapılacak bu önemli. Diş buğdayı karışımı, diş buğdayı organizasyon teması için diş pastası seçimi, ilk diş konsepti üzerine tatlı hazırlıklar başlar. Bu kadar detayın arasında kaybolmaya artık gerek olmadığını biliyoruz. Bu özel günü hem size hem de misafirlerinize en iyi şekilde hazırlayacak konusunda uzman firmalar var. Her detayı düşünerek sizin istekleriniz doğrultusunda, uygun bütçelerle organizasyonu hazırlayıp, bebeğinizin bu en güzel gününde size hizmet konusunda sınır tanımıyorlar.
Bir de tabii işin diş buğdayı tarifi var. Aşurelik buğday haşlanır, hafif ılık hale gelince toz şeker ilave edilir. Sonra nar ve cevizle iyice karıştırılır. İçine yüzük gibi bir takı saklanır. Bunu kim bulursa bebeğe hediyeler alacak demektir. Diş şeklinde hazırlanan organizasyon süsleri, yiyecekler ve hediyeler de tercihinize göre hazırlanabilir .

Diş Buğdayı Adetleri Nasıldır?

Diş buğdayı adetleri sadece yiyecek içecekten ibaret değil tabii. Bebeğin önüne bir örtü serilir. Bu örtü üzerine; defter, tarak, kitap, makas, oyuncak, kaşık-çatal, fotoğraf makinesi, müzik aleti gibi farklı meslekleri sembolize eden nesneler koyulur. Bebek bunlardan hangisini seçerse ilerde meslek tercihini bu nesne doğrultusunda yapacağı düşünülür. Diğer bir ritüelse bebeğin üzerinden buğday serpilir, bu da bebeğin tüm dişleri ağrısız sızısız, sağlıklı çıkması içindir.

Bu adet günümüzde erkekler için ve kızlar için farklı konseptlerde hazırlanıyor.

– Erkek Diş Buğdayı Konsepti

Erkek diş buğdayı konsepti organizasyonu tema rengi genellikle mavi oluyor. Ama bence bu size kalmış. Değişik renkler de olabilir. İkir renk de çalışılabilir. Her türlü süsleme detayı da diş şeklinde hazırlanıyor. Minik kartlara diş ile ilgili eğlenceli sözler yazılıp, masalara dağıtılıyor. İlk diş pastası yine diş şeklinde yapılıyor. İnanın çok şirin modeller var.

Son dönem ilk diş buğdayı partilerinde gelen misafirlere mutlaka küçük hediyeler dağıtılıyor. Nikah şekeri geleneğinden kalan bu trend, diş buğdayı partisi için de geçerli olmaya başladı. Minik kokulu sabunlar, magnetler ya da anahtarlıklar yaptırarak davetlilerinize hoş bir sürpriz yapabilirsiniz. Elbette dağıttığınız bu minik hediyelerde günün tarihini ve bebeğinizin ilk diş partisi olduğunu iliştirmenizde fayda var. Bu şekilde sevdiklerinizde o gün ile ilgili güzel bir anı bırakmış olursunuz.

– Kız Diş Buğdayı Konsepti

Kız diş buğdayı konsepti olarak tabii temel renk pembe düşünülür genellikle. Pembe tonlarda süslemeler, diş şeklinde ama pembe süslemeli ilk diş pastası, peçetelerden duvar süslerine kadar her detayın düşünüldüğü toz pembe bir kutlama. Minik prenses için özel dikilmiş bir kıyafet ile eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz. Ama bence yine de renk konusunda sizin tercihiniz de çalışılabilir. Sarı, turuncu kısaca gönlünüzde ne varsa.

Kız diş buğdayı konseptinde en trend olan detay, bebeğinizin isminin ve diş buğdayı yapılan günün tarihinin yer aldığı minik süslemeli etiketlerdir. Bu etiketleri ikram ettiğiniz her şeye yapıştırabilir ve o günün bir anısı olarak kalmasını sağlayabilirsiniz. Meyve suyu, su şişesi, kurabiye ambalajı gibi birçok ürüne bu etiketi yapıştırarak partinizin bir bütün halinde görünmesini sağlamış olursunuz.

Diş buğdayı malzemelerini bulabileceğiniz çok kapsamlı birbirinden şirin ve uygun fiyatlı ürünler için fırsatı kaçırmayın.

http://www.susle.com.tr/Dis-Bugdayi-Partisi,LA_117-2.html