Geçtiğimiz haftasonu DOT  “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?” (How To Hold Your Breath) isimli oyununu izledim ve oyundan çok etkilendim. DOT tiyatro’nun daha öncedende bir kaç oyununa gitmiştim. Hepsi farklı kurgulanmış, seyirciyi oyunun içine alan değişik bir bakış açısı içeriyordu. Sanırım DOT tiyatro’nun farklı bakış açılı oyunlarını seviyorum…

DOT Tiyatro

DOT ya da DOT TİYATRO, 2005 yılında İstanbul’da kurulmuş özel bir tiyatro. Kurucuları Murat Daltaban, Süha Bilal ve Özlem Daltaban.

Dot’un kuruluş amacı, çağdaş tiyatronun seçkin oyunlarını İstanbul seyircisi ile buluşturmak, kültür sanat alanına eleştirel yaklaşımlı, tansiyonlu tiyatroyu katmak, seyircinin güncel ve toplumsal konular üzerinde düşünme ve sorgulama dinamiğini canlı kılmak. Durum böyle olunca gerçekten izlediğiniz DOT oyunları daha interaktif geçiyor. Oyuncular seyirci ile iç içe, oyun sırasında yanınıza kadar gelebiliyorlar. Zaten bu nedenle de sanırım küçük salonlarda oynamayı tercih ediyorlar.  “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız” oyunu sırasında da oyunculardan birisi bize doğru yaklaşıp -nasılsınız? – nasıl gidiyor? diye oyunun arasında sorular sordu:) Oturma düzeni de yok, biletler numarasız satılıyor, istediğiniz yere oturabiliyorsunuz.

İskoçyalı yazar Zinnie Harris’in “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?” isimli oyunu 2016 Aralık sonundan beri DOT Kanyon‘da sahneliyor. DOT Kanyon Levent Kanyon alışveriş merkezi içinde Teras Katında bulunuyor. Teras katına sinemanın içinden asansörle çıkabilirsiniz.

DOT Sahne

Murat Daltaban’ın yönetmenliğini yaptığı oyunun kadrosuda oldukça geniş;

KÖKSAL ENGÜR, GİZEM GÜÇLÜ, ESRA RUŞAN, MURAT DALTABAN, ESİN ALPOGAN, İDİL ARKUT, MEHMETCAN MİNCİNOZLU, RAMİ ÇAKIR

Oyuncuların hepsi çok yetenekli, konusu kurgusu da bir o kadar iyiydi. Zaten ben Köksal Engür‘ü çok severim. Çıkışta bir hatıra fotoğrafı bile çektirdim kendisiyle:)

Murat Daltaban‘da bir çok diziden bildiğim ve beğendiğim oyuncular arasındaydı. Diğer oyuncuları tanımıyordum ama hepsi çok iyilerdi. Özellikle Gizem Güçlü‘nün performansına ve ses tonuna bayıldım. Bir tiyatro sanatçısının ses tonu, konuşma tarzı ne kadar önemli değil mi ?

“Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?” Avrupalı, zengin genç bir kadının hem aşk hikayesini hem hayat mücadelesini çok güzel işlemiş. Kadının tüm yaşadıklarını da bize özetleyen yol gösterici bir kütüphaneci bulunuyor. Kütüphaneci arada size tokat gibi mesajlar veriyor.  NEFESİMİ TUTUYORUM BEN…

Oyunun konusunu sizlere detaylı yazmayacağım, gidip izleyin:) Ama izlerken hayatımızda her an her şeyin değişebileceğini, insanların tam olarak hangi noktada ruhunu şeytana satabileceğini daha iyi anlıyorsunuz…

Sahnenin ortasında bir küvet var olaylar çoğunlukla bu küvetin içinde geçiyor. Ayrıca oyun biraz küfür ve cinsellik içersede bu durum sizi hiç rahatsız etmiyor. Sahne tasarımı ve ışıklandırması da çok çok iyiydi. Oyuncular kadar arkasında çalışan ekibide tebrik ediyorum.

Oyunun bir aylık programı bu şekilde. Daha detaylı programına ve diğer DOT oyunlarına kendi sitesinden ulaşabilirsiniz. Biletleri de gene bu site üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bilet fiyatları tam 70TL / Öğrenci 35TL

  • 29 Mart Çarşamba / 21:00
  • 30 Mart Perşembe / 21:00
  • 31 Mart Cuma / 21:00
  •  1 Nisan Cumartesi / 21:00
  • 13 Nisan Perşembe / 21:00
  •  14 Nisan Cuma / 21:00
  •  15 Nisan Cumartesi / 21:00
  •  27 Nisan Perşembe / 21:00
  • 28 Nisan Cuma / 21:00
  •  29 Nisan Cumartesi / 21:00

Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? baştan sona sıkılmadan izleyebileceğiniz, güzel mesajlar veren bir oyun. Ben çok beğendim kesinlikle tavsiye ediyorum, gidin izleyin.