Yine bir mevim değişimi, yine bir gardırop krizi ile karşı karşıyayız:) Yaz bitti, sonbahar hızlı geldi. Bence artık ara mevsimlerde kalmadığı için, kış her an kapımıza dayanabilir. Ben ise her gün yazlıkları kaldırıp kışlıklarımı çıkartacağım diyerek bugün yarın, bugün yarın bekledim ama geldi çattı gardırop detoksu zamanı!

Gardırop Detoksu Zamanı Geldi mi?

Sonunda bugün bikinilerimle, deniz elbiselerimle, şortlarımla kısacası yazlık tüm kıyafetlerimle  vedalaştım. Onları kaldırmak çok sorun olmuyor, asıl sorun yeni çıkan kışlıklarla yaşadıklarım. Onlarla derdim büyük:) Sizde durumlar nasıl bilmiyorum ama sanki yaz ayı üç ay değil de sanki üç ay önce o kışlık pantalonları, kazakları, ceketleri giyinen ben değilmişim de.. Her kıyafetime yabancıyım.

eylemmania-eylemden-not-var-gardirop-detoksu

İşte burada bir gardırop detoksu gerekiyor. Uzun zaman giyinmediğiniz, yatak altlarına kaldırdığınız  kışlıklarınızı tek tek üzerinizde mutlaka bir kere deneyin. Bedeni hala uyuyor mu, en son ne zaman giydiniz, hala giymekten hoşlanıyor musunuz, kıyafetin içinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz, önümüzdeki üç ay içinde giyecek misiniz, geçen kış neden az giydiniz, giyim tarzınız değişti mi gibi sorular sorun. Soruların cevaplarıyla bir karar verdikten sonra kıyafetler dolabınızdaki yerini alsın. Aksi takdirde, bazı kıyafetler koca bir kış dolap içinde bekliyorlar. Ve gardıropda ne kadar çok kıyafetiniz olursa o kadar çok karşısında vakit geçiriyorsunuz. Bugün ne giysem diye kafa patlatıp, gereksiz eşyalar içinde boğulmamak için gardırop detoksu şart.

Çıkan Kıyafetler Nereye Verilir?

Benim şu anda yatak odamın ortasında koca 3 poşet duruyor! Giyinmeyeceğim, olmayan kıyafetlerimle vedalaşıp hafifliyorum. Bunları da ihtiyaçı olan bir kaç bildiğim insan var onlara ulaştırıyor veya yardım kuruluşlarına vermek için ayırıyorum.

Bu konuda da sizlere Kadıköy Belediyesi’nin açtığı “Açık Gardırop 2. El Giysi Mağazası” ni önereceğim. Kıyafetlerinizi buraya gönderebilir ve ihtiyacı olanlarla paylaşabilirsiniz.

Teslimat Şartları ; giysilerin temiz, yıkanmış, ütülenmiş ve katlanmış olması; yırtık, sökük veya tamir ihtiyacı bulunmaması, giysilerin cinslerine göre gruplara ayrılarak ayrı ayrı poşetlenmesi veya kolilenmesi,

İkinci el giysilerin teslim edileceği adres:
Adres : Eğitim Mah. Azra Sok. Sadıkoğlu Plaza No:1  10/14 Kadıköy ( Kadıköy Evlendirme Dairesi karşısında Garanti bankası sokağı)
Tel: 0216 545 72 28

Evet eski kıyafetlerimizi verdiğimize göre yenilere yer açıldı:) Bir de böyle bir durum var tabii yeni kıyafetler yeni sezon parçalar almak da istiyor insan. Böyle durumlar için hadi eskilerden kurtulalım atalım gidip yenilerini alalım yapmadan, mevcut kıyafetlerinize uygun kombinler için yeni kıyafetler alma yoluna gidebilirsiniz.

gardirop-detoksu-eylemmania

Ben genelde tüm kıyafetlerimi askıya asarak dolaba kaldırıyorıum. Sadece  t-shirtlerimi ve sweatshirtlerimi asmak yerine katlayarak dolaba yerleştiriyorum, yer kaplamaması için. Bazıları kıyafetlerini renklere göre ayırarak asmayı tercih ediyor, bazıları iş- günlük kıyafet diye ayırıyor.  Ben ise ürün grubuna göre ayırmayı tercih ediyorum. Pantalonlar/ etekler / gömlekler / ceketler vb. gibi. Tabii hepsini dolabınıza kaldırırken kafanızdan bir de kombin yapabilirseniz harika olur. En azından neyin ne ile uyumlu olduğu konusunda bir kere kafa yormuş olursunuz.

Dolabınızı nasıl yöneteceğinize karar verdiğinizde ve daha az, öz kıyafetleriniz olduğunda hayat daha kolay oluyor. Benden söylemesi:)

Neyse ki kış uzun, aylaar sonra tekrar yazlık gardırop detoksu yazısında görüşmek üzere…