Mürefte‘deki evimi sevmemin nedenlerinden biri de evimin yakınlarımda birçok şarap üreticisinin ve üzüm bağlarının olması. Etrafım şarap mahzeni ile dolu, adeta havada şarap kokusu var:)

Bu özel şarap mahzenlerinden biri de, son birkaç yıldır duyduğum ama bir türlü gidemediğim, Chateau Kalpak Şarapları’ydı. Sonunda geçen hafta Chateau Kalpak şaraplarını tadımlama ve kurucusu Bülent Kalpaklıoğlu ile tanışma fırsatı buldum.

Özel Bir Şarap Hikayesi

Chateau Kalpak, sahilden 300 metre yükseklikte 135 dönümlük bir araziye kurulmuş, harika bir manzaraya sahip ve bu kadar büyük bir alanda sadece kırmızı şarap yapılan bir bağ. Bağlar son derece düzenli, 4 farklı üzüm çeşidi kullanılarak tek bir şarap hazırlanıyor. Üzüm çeşitleri; merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc ve petit verdot.

Chateau Kalpak’ın aslında 12 yıllık bir hikayesi var. 2010 yılında ilk Chateau Kalpak blend’i yapılmış ve ardından yıllanması için 3 yıl meşe fıçıda bekletilerek, 2013’te piyasaya sürülmüş. Bülent Kalpaklıoğlu burayı kurmadan önce 10 yıl boyunca dünyada birçok bağ ve şaraphane gezerek konu hakkında bilgi sahibi olmuş. Bütün bağların güney ve güney batıya, denize doğru baktığını ve bunun önemini anlatınca üzerinde çokça düşüldüğünü anlıyorsunuz. Nedeninin ise denizden hem rüzgarın hem de nemin gelmesinin üzümlerin beslenmesinde önemli rol oynaması olduğunu söylüyor. “Bağcılık, bilim ve sanatın buluşması” diyerek, şarabın %80’inin bağda oluştuğunu söyleyen Bülent Bey, üzümleri toplamadan sonra işin %20 gibi küçük bir kısmının kaldığını belirtiyor. Kırmızı şarabın ideal içim sıcaklığının 16-18 derece arasında olması gerektiğini de belirtiyor.

eylemmania-sarap-baglari-uretim

Üretim tesisi yer çekimi sisteminden faydalanıyor. Yani üzümler, yer çekiminin kuvveti ile yukarıdan aşağı doğru hareket ediyor. Yukarıda fotoğrafını göreceğiniz kapaklı borular işte bu nedenle terasta yer alıyor. Bağ bozumundan sonra aletler terasa kuruluyor ve üzümler borular vasıtasıyla aşağıdaki üretim alanına indiriliyor. Bütün bu zahmet, üzümler strese girmesin, hırpalanmasın, az ellensin ve güzel şaraplar versin diye. Üzümler 145 günde olgunlaşıyor, asıl aroması olgunlaşmaya başladığı dönemde oluyor ve asıl mesele bu olgunlaşmada asmanın yükünün hesaplanması!! Yani bayağı bir hesap kitap işi var:)

Şarap Üretimine Gösterilen Özen Önemli

Ben üretim tesisini gezdiğimde gerçekten etkilendim. 3 ayrı istasyon yer alıyor ve bu istasyonda bulunan tanklardan bazıları meşe. Bu meşe tanklar ve meşe fıçılar bile çok özel. Doğada uzun yıllar bekletilerek kurutulmuş. Her şey çok ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Şaraplar olduktan sonra mahzene alınarak 3 yıl bekletiliyor. Tavandan yere kadar cam cepheli mahzeni dışarıdan görebiliyoruz. Ayrıca bu mahzende özel toprak kesit var, bunun nedeni ise asmaların iklimde toprakta beslenmesi ve minerallerin olması. Velhasıl gerçekten her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş çalışan ekip bile uluslararası:) Şarap tadımımızı iki İngiliz, bir Brezilyalı çalışan ile beraber yaptık.

chateau-kalpak-sarap-baglari

Üstelik şaraplar ödüllü! Uluslararası AWC Viyana 2014 şarap yarışmasında, BBK Altın madalya, Twin ise gümüş madalya kazanmış. Ayrıca bu yarışmada Chateau Kalpak Türkiye’nin en iyi üreticisi seçilmiş. 3 adet 2010 blendi ise Concours Mondial Bruxelles yarışmasından 3 altın madalya ile dönmüş. Üstelik  Türkiye’nin tek üç yıldızlı şaraphanesi olduğunu söylüyor Bülent Bey! Üç yıldız ne derseniz; Hani restoranlarda Michelin Yıldızlı diye bir derecelendirme var ya, işte şaraphanenin de en başarılısı maksimum üç yıldızlı oluyormuş ve Chateau Kalpak bu konuda Türkiye’de tekmiş.

eylemmania-sarap-uzum-baglari-murefte

Biraz Bülent Bey’den de bahsetmek isterim. Uzun yıllar Amerika ve Fransa’da yaşayan endüstri mühendisi Bülent Bey, üç yıllık detaylı bir araştırmanın sonunda, bağcılık ve şarapçılığa en elverişli bulduğu Şarköy’de, denizden 324 metre yükseklikte bulunan bu araziyi alarak şarap işine giriyor. Biraz sohbet ettikten sonra fazla mükemmeliyetçi ve zor beğenen bir karakter olduğunu anlamanız hiç zor olmuyor. Bağını, üzümlerini büyük bir keyifle ve kendine güven ile anlatıyor. Belki biraz daha mütevazi ve müşterilerini dinleyen bir tavrı olsa daha sevimli olabilir tabii:) Ben şarap tadımından önce “Tesis mükemmel inşallah şaraplarınızın aroması çok tatlı değildir, ben tatlı şarap sevmiyorum” dediğimde “bana ne” demesini açıkcası hem hoş bulmadım hem de müşteri memnuniyet yaklaşamından uzakta olduğunu hissettim.. Ama yine de Bülent Bey’i ve ekibini bu kadar emek ve özen göstererek böyle güzel bir sistem kurdukları için tebrik ediyorum.

Chateau Kalpak Şarapları Nasıl Bulunur?

Son olarak diyeceksiniz ki, biz bu şarapları nereden satın alacağız, nereden bulacağız… Maalesef şaraplar öyle kolay bulunmuyor. Sadece seçkin restoranlar ve otellerde bulmanız mümkün. Ya da Şarköy’e, Chateau Kalpak şarap evine giderek hem böyle güzel bir peynir tabağı sunumu eşliğinde şarabınızı içer, hem de şarap satın alabilirsiniz. Gitmişken küçük bir Mürefte, Hoşköy, Şarköy gezisi yapmanızı da tavsiye ederim:)

chateau-kalpak-vineyards

Chateau Kalpak bağları ve şarap evi Şarköy’den Gelibolu yönüne doğru giderken 7. km’de, Tekirdağ’dan yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alıyor.