Anadolu yakasında oturanların en büyük şansıdır sahili bence…

Ve eğer Anadolu yakasında oturuyorsanız da mutlaka sahilinde bir bisiklete binmişliğiniz, bir kaykay, bir scooter yapmışlığınız vardır diye düşünüyorum:) En azından benim için sahilin anlamı biraz bunları yapmak, çünkü maalesef yaşadığımız şehrin her yerinde bu saydıklarıma rahatça binebilmemiz mümkün değil…

Son zamanlarda sahilde bisiklet, kaykay ve scooter kullananların dışında paten kayanları da sıkça görmek mümkün. Paten kaymak, rollerblade yapmak çocukluğumdan beri içimde kalan, hep yapmak istediğim bir spordu. Aslında spordu yazdıktan sonra bir düşündüm rollerblade spor mu diye? Bir çok kişi için bir eğlence aracı olabilir ama yaptığınız da ciddi bir spor olduğunu anlıyorsunuz.

Son yıllarda, Şaşkınbakkal sahilden her geçişimde gözüme “Paten 34” diye bir yazı takılıyor, gençler toplanmış paten kayıyor  ama hiç oralı olmuyordum. Artık bu yaz başında dedim ki neden olmasın, hadi Eylem:)

40 yıl boyunca rollerblade yapmamış olmam bir 40 yıl daha yapmayacağım anlamına gelmez değil mi:)

Paten 34 kurucularından Volkan Ülker ile telefonda konuşup ders almak istediğimi ilettim, saatlik ders ücreti ile size uyan saatlerde özel hocalarla sahilde ders alabiliyorsunuz. Pateniniz ve ekipmanlarınız olmasa da size bu konuda yardımcı oluyorlar. Volkan hoca ve ekibi o kadar eğlenceli ve paten konusunda bilgililer ki, her türlü seviyenize göre size özel ders verebiliyorlar.  Şaşkınbakkal sahilde ışıkları geçtikten sonra Beltur tesislerinin az ilerisinde;  zaten müzik çalan, çoluk çocuk insanların paten kaydığı, çook eğlenceli bir ortam görürseniz işte orası Paten 34’ün olduğu yerdir:)

Her gün her saat değil ama havaların durumuna bağlı olarak çoğunlukla sabah ve akşamüstü saatlerinde Paten 34 hocalarını sahilde bulmanız veya Telefon: 0530 641 51 47 numaralı telefondan ulaşarak randevu almanız mümkün.

Volkan Ülker’le biraz sohbet ediyorum ve tabii hemen en merak ettiğim soruları soruyorum; nereden aklına bu işi yapmak geldi, ne zamandan beri paten kayıyorsun… Açıkcası ben böyle farklı işlere gönül vermiş, iş edinmiş ve başarılı olmuş insanları seviyorum.

Aslında çizginin dışına çıkmış da diyebilirim:)

Volkan hoca uzun yıllar kurumsal iş hayatında çalışmış ve her kurumsal hayattan bir süre sonra sıkılan insanlar gibi, bir gün işten ayrılıp başka şeyler yapmak istediğine karar vermiş. Çocukluğundan beri paten kaydığı için boş vaktini değerlendirmek için sahilde caddede elektrik direklerine özel paten dersi verilir diye numarasını yazarak el ilanlarını yapıştırarak bu işe başlamış. Sonra bir gün bir bakmış ki ciddi talep var, yoğunluk başlamış sonrasında kendi 10 kişilik ekibini kurmuş, paten konusunda yetenekli çalışmak isteyen gençlerle bir araya gelmiş ve Paten 34 böylece kurulmuş. Yaklaşık 4- 4,5 yıldır bu işi yapıyor ve 3000 den fazla öğrencileri olduğunu söylüyor. Irmak Okulları, Marmara Koleji gibi okullarda paten konusunda dersler veren Volkan Hoca gerçekten bu işte çok tecrübeli.

Özellikle çocukların paten kaymaya yoğun ilgi gösterdiklerini söylüyor. Hem eğleniyorlar hem de yere yakın oldukları için çok daha çabuk öğreniyorlar diyor. Ve Paten 34 de çocukların sevgilisi ise Rüya hoca:) Rüya Tamtürk‘ün onlarla iletişimi harika, çocuklar onu çok seviyor. Üstelik Rüya hoca’yı rollerblade yaparken izlemek çok keyiflli, bazı insanlara paten kaymak çok yakışıyor:)

Ben Paten 34 hocalarından 4 ders aldım, temelini mantığını öğrendim ancak uzun yıllar önce kayak yaparken düştüğüm, ciddi bir kaza geçirdiğim için biraz korkularım var:(

Rollerblade yapmak için bence, biraz da korkusuz olmak gerekiyor… Düşünsenize ayağınızın altında sürekli dönen bir tekerlek var ve onu sürekli kontrol altında tutmanız gerekiyor. Sevdiğiniz ve mantığını tekniğini öğrendiğiniz zaman aşırı zevkli. Tabii pratik yapmakta çok önemli ben şu an pratik yapma aşamasındayım. Ara ara patenlerimi koluma takıp sahile atıyorum kendimi, sonbahar kış gelse bile havalar yağmurlu olmadığı sürece sahilde rollerblade yapılabiliyor.

Her yaşta paten kaymak da mümkün, eğer sizde hayatınızda hiç denemediyseniz bence iyi bilen, tecrübeli bir hoca eşliğinde mutlaka denemelisiniz. Gerçekten çok eğlenceli bir spor. Size uygun paten hangisi, başlamadan önce neler yapmalısınız tüm bunların detayına Paten 34 ün internet sayfasından ve tabii Paten 34 hocalarından öğrenebilirsiniz.

Hayatı bir yerden yakalamak gerekiyor…