”İbiza yazılmaz yaşanır” gibi bir geyikle başlasam mı yazıma dedim ve evet yaptım bile:) İbiza gidip görülmesi gereken sevimli, renkli, hareketli ve rahat bir İspanya adası. Kısaca gidin, görün, yaşayın!

Kısaca İbiza’ya gidişimle ilgili notları paylaştıktan sonra tüm yeme içme rehberi konu başlıklarını ve beach detaylarını vereceğim.

İbiza’ya Ulaşım

İstanbul’dan İbiza’ya direk uçan sadece Bora Jet Havayolları bulunuyor. Tek olduğu için de fiyatları oldukça yüksek, aman dikkat! Hele bayram tatili dönemi için çok deli bir fiyat çıktığı için, biz Barselona aktarmalı İberia havayolları ile İbiza ‘ya gitmeyi tercih ettik. Siz de direk uçmak istemezseniz ya da daha makul bilet fiyatları isterseniz, Madrid veya Barselona’ya uçtuktan sonra aynı havaalanından bir iç hatlar uçuşu alarak İbiza’ya ulaşabilisiniz. Biz İberia dan ayarladık, yaklaşık 40-45 dakikada adaya ulaşabiliyorsunuz. Ada çok büyük değil zaten, havaalanı ile otelimizin arası 10 dakika bile sürmedi.

İbiza’da önemli üç bölge bulunuyor; İbiza town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany. Genelde oteller ve alışveriş için dükkanlar İbiza town bölgesinde yer alıyor. İbiza Playa d’en Bossa‘da en ünlü sahilleri arasında. Yani İbiza keyif bölgesi!

Bizim tercih ettiğimiz  Grand Palladium White Island Resort&Spa ‘da Playa d’en bossa üzerindeydi. Biz çocuklarla gittiğimiz için otel bulmakta çok zorlandığımızı yazmalıyım. Çünkü kalmak istediğimiz bir çok otel çocuk kabul etmiyordu. Mesela bunlardan birisi yine Playa d’en bossa’da bulunan “Ushuaia Hotel”, belki de en önemli otellerden! Çocuk kabul etmiyor. Bir sonraki İbiza keyif tatilim için ben gözüme bu oteli kestirdim:p

İbiza’da Eğlence

Malum İbiza’nın en çok sabahlara kadar süren gece hayatı ve partileri meşhur. En ünlü gece kulüpleri arasında Space, Pacha, Privilege, Ammesia ve Lio yer alıyor. Biz Pacha‘ya gitme gafletinde bulunduk:p Gece yarısı 00:00 ‘da kapılarını açıyor. Ve saat gece bir sularında bile içerisi bomboş buraya insanlar 2-3 gibi gelmeye başlıyorlar. Çok büyük kapalı bir mekan olduğuiçin biz sadece bir kaç saat içeride dayanabildik:) İçeriye çok sis basmışlar, göz gözü görmüyor, bir de yaz günü için açık mekanları tercih ediyorum açıkcası ama işte bir gece kulübüne gittik mi İbiza’da gittik:) B

Bu arada bir çok konserin, kulüp girişlerinin biletleri otellerde ve supermarket gibi yerlerde satılıyor. Pacha için giriş bileti 60 euro idi. Biletleri kapıdan almak da bir alternatif tabii ama, garanti olsun derseniz her yerden bilet bulmak mümkün. Ayrıca bizim gittiğimiz gece Pacha’da Solomun diye Bosna-Hersek’li çok ünlü bir DJ çalıyormuş. Ancak gece 3 gibi çıktığından biz dinleme fırsatı bulamadık ama ciddi müdavimleri varmış…Akınızda bulunsun.

Bu arada benim İbiza’da olduğum sırada Hacı Sabancı da arkadaşlarıyla İbiza’dalardı ve sürekli kendileri ile bir köşe kapmaca oynadık:) Tesadüftür iki sene önce Mykonos’da da aynı şekilde denk gelmiştik. Pek seviyoruz birbirimizi takip etmeyi:)) Yani şimdiden söyliyim İbiza’da gittiğim beachlerin hepsine Hacı Sabancı’da gitti! Benden öyle çok salaş salaş yerler beklemeyin diye baştan uyarıyorum:)

İbiza Beach Rehberi

İbiza’ya giden herkes gibi, biz de bir günümüzü Formentera Adası‘na ayırdık. İbiza’ya kadar gidip Formentera’yı görmemek olmaz kural bu:) Formentera adasına sık saat aralıkları ile giden ferry ler bulunuyor. Yol yaklaşık 20-25 dakika sürüyor ama ciddi dalgalar var. Dalgalar büyüyüp feribotu fena halde sallıyor, yani öyle çok keyifli laylaylom bir deniz yolculuğu beklemeyin..

Bilet fiyatları 20 euro, feribottan indikten sonra denize girilecek yere gitmek için de taksiye binmeniz gerekiyor. Taksi ücretleri de öyle çok ucuz değil Formentera’da, 20-25 euro civarı ödemeniz gerekiyor.

ibiza-keyif-beach-eylemmania

Formentera adası da oldukça küçük ve İbiza’ya göre bir parça daha salaş, halk plajı tarzında, biz denize girmek için beach bulup şezlong/şemsiye organizasyonu bir türlü yapamadık. Sadece Formentera’nın en enlü en bilinen restoranı olan Juan y Andrea ya rezervasyon yaptırabildik. O da gitmeden yüzbin kere mail atıldı, yazıldı çizildi, yani öyle kolay bir mesele değil Juan y Andrea da yemek yiyebilmek:)

Ama Juan y Andrea’nın önündeki deniz tek kelime ile muhteşem.. Ben bu kadar güzel maviyi hiçbir yerde görmedim. İbiza’ya göre deniz çok daha güzel ve sakin, ancak o kadar kalabalık ki hiç bir şezlong şemsiye bulmanıza imkan yok! Sadece çok erken saatlerde giderseniz yer bulabiliyormuşsunuz. Dediğim gibi rezervasyon yaptırma durumu da yok. Biz denizi görünce dayanamayıp attık kendimizi mavi sulara…

ibiza-keyif-eylemmania-juanyandrea

Denizin tadını doyasıya çıkarttıktan sonra Juan y Andrea‘da yemeğimizi yedik. Menüsü balık ağırlıklı ama et alternatifleri de var, başlangıçlar ve tapaslar oldukça lezzetli. Seafood lu paella‘sını kesinlikle tavsiye edebilirim. Yanında sangria ile nefis oluyor.. Fiyatlar hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse, balık-et gibi ana yemekler 35-45 euro, başlangıçlar 20-30 euro, tatlılar 10-15 euro civarında. Ayrıca restoran çok eski,1971’ler den beri Formentera’da. Kumların içinde beyaz masa ve sandalyeleri ile bence çok şık.

İbiza’da gittiğim beachler ise Nassau Beach, Amante Beach ve Blue Marlin. Bunların hepsi aynı zamanda da club olarak geçiyor çünkü hepsinde akşam partilemece var.

https://youtu.be/Xe0CABwqxPA

Öncelikle otelimizin hemen arkasında Carretera de Playa d’En Bossa‘da bulunan Nassau Beach Club‘ı yazmak istiyorum. Biz gitmeden önce plajı ve restoranı için rezervasyon yaptırdık. Yer bulma konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, rezervasyon İbiza’daki tüm beachler için şart.

Nassau Beach iki farklı beach’den oluşuyor. Birisi Nassau Beach, diğeri Nassau Tanıt Beach. Biz her ikisine de gittik ama açıkcası çok bir farkları yok. Zaten yan yanalar! Sadece Nassau Tanıt daha sessiz, müzik ve şov anlamında daha sakince. Denizi kum ve upuzun bir kumsalı var. Kumsalda yürüyüş yaparken gene İbiza’nın diğer meşhur oteli Hard Rock Hotel‘in önünden geçiyorsunuz. Biraz ilerisinde Ushuaia İbiza Beach Hotel yer alıyor. Yani bu otellerde kalırsanız da Nassau Beach’in olduğu sahilden denize giriyor olacaksınız. Şemsiye ve şezlong fiyatları kişi başı 10-15 Euro. İçinde güzel bir butiği bulunuyor deniz elbiseleri bikiniler harika.

eylemmania-ibiza-beach-club

Nassua’da öğleden sonra saatlerinde DJ müziğin sesini açıyor ve ara ara dansçı kızlar çıkıp gösteri yapıyorlar. Deniz hafif dalgalı ve öğleden sonraları biraz kirliydi, siyah yosunlar geliyor ama gene de sahilinin ve denizin kum olması ve ortamı ile İbiza’da gidilmesi gereken plajlardan birisi.

https://youtu.be/HiH4XCrDzXw

Fiyatlar hakkında kısaca yazmam gerekirse kokteyler 13-15 euro, soft drinks ve biralar 4-5 euro, restoranının havası çok güzel ben sevdim. Menüsünde çok yemek alternatifi yok ama yine de yediklerimiz lezzetli ve güzeldi.

Gelelim Amante Beach Club‘a (Cala Sol Den Serra 07849 Santa Eulalia des Riu) internet sitesinde ki denizin güzelliğine ve tüm ünlü isimlerin gitmesine aldanıp gitmiş bulunduk bir kere.. Ama baştan hemen uyarıyım internet sitesine bakıp sakın hareket etmeyin.. Denize giremediğimiz ve bir kaç saate kalmak zorunda olduğumuz tek beach Amante oldu..

https://youtu.be/T6R1W0m3jdk

İbiza’da Beğenmediklerim

Öncelikle kaldığımız otele çok uzaktı. Santa Eulalia des Riu bölgesinde zaten dağ, taş, bayır gidiyorsunuz. Çok sapa bir yerde tepeye kurulmuş bir mekan. Yukarıdan baktığınızda gerçekten inanılmaz bir manzara, güzellik ile karşılaşıyorsunuz. Restoran, barı ve şezongları da gayet şık buraya kadar hiçbir sorun yok:) Ancak yerleştikten sonra bir gariplik olduğunu anladım çünkü denize giren bir kişi bile yok ortada! Hadi dedik biz hemen atalım kendimizi.. Yukarıdan denize inecek yol bile yapmamış adamlar öyle söyliyim size!

Yuvarlana yuvarlana birbirimizin elinden tutarak çekerek deniz kenarına inmeyi başardık ama öyle kayalık ve büyük taşlar var ki yürümeniz mümkün değil. Aynı zamanda kıyıya simsiyah yosunlar vurmuş onun ilerisi mavilik… Biraz şansımızı zorladık ilerlemeye çalıştık biz Türküz gireriz bu denize dedik ama nafile:)) Güneşin altında dayanamayınca yemeklerinin çok güzel olduğunu hatta geçen yılın en iyi plaj restoranı seçildiğini bildiğimiz halde yemeğe bile kalamadan Amante’den ayrıldık. Ama daha önce okuduğum yorumların bir çoğunda yemeklerinin ve gece partilerinin çok başarılı olduğu yazıyordu. Yani denize girmek dışında gitmeniz tavsiye olunur:p Amante ‘de de şezlong ve şemsiye fiyatları 15 Euro civarında.

ibiza-keyif-amante-beach-eylemmania

Amante resimlerde harika gözüküyor, çünkü tepeden bakıldığında gerçekten inanılmaz bir manzaraya ve çok güzel mavi ve yeşile sahip. Ben de madem sadece manzarası güzel diyip bol bol resimlerimi çektim:p

Evet gelelim meşhur Bodrum’umuzda da açılan Blue Marlin İbiza’ya, benim İbiza’da yüzmekten en çok keyif aldığım denizini en çok beğendiğim yer burası Blue Marlin oldu.

Kumluk değil taşlık denizi, önündeki sevimli iskeleden denize giriliyor, taşları büyükçe, taşlık alanı biraz geçtikten sonra kumluğa ulaşıyorsunuz ve ayağınızı yere kuma basabiliyorsunuz. Öyle ne her yeriniz kum oluyor ne git git sığ durumu var hem de oldukça temiz.. Yani benden tam not aldı Blue Marlin. Akşam üstü saatlerinde DJ de çok güzel çalmaya başladı.

https://youtu.be/6A6etguV5vs

 

Biz restoranı için rezervasyon yaptırmamıştık. Çünkü burada da şöyle bir durum var. Beach için yer ayırıyor, rezervasyon yaptırıyorsanız şezlong ve şemsiye dışında kişi başı en az 50 euro harcamanız gerekiyor.. Biz de böyle olunca beach’de aperatif yiyip içeriz diye ayrıca yemek rezervasyonu yaptırmadık.

Şarap fiyatları ise şişe olarak en uygun olanları 40-45 euro dan başlıyor, biralar 10 euro, sandviçler 16-20 euro, hamburger 21 euro, tatlılar 13 euro, kokteyler 15-20 euro gibi fiyatları var. Yani bizim Bodrum’daki meyve tabağının 200 TL olduğu gibi bir durum söz konusu değil:) Ama gene de bu kişi başına en az 50 Euro harcama mecburiyetiniz gıcık bir durum tabii.. Sezlong için de ekstra 15 Euro alıyorlar. Ama başta da yazdığım gibi bence İbiza’da kesinlikle gidilmesi gereken bir beach olarak not alabilirsiniz.

İbiza Yeme İçme Rehberi

Son olarak size yemek ve club mekanı olarak İbiza’da bir de Cipriani‘yi önermek istiyorum. Dowtown’da bulunan Cipriani gerçekten çok şık ve çok kaliteli bir restoran. İçerisinde çalan canlı müzik, açık hava atmosferi ve harika yemekleri ile kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Fiyatlar bir parça yüksek ama servis ve sunum ile karşılığını alıyorsunuz. Ana yemekler 45-55 euro civarında, pasta ve risotto 29-39 euro, salata ve başlangıçlar 20-30 euro gibi. Bence bir akşam yemeğinizi “Gıuseppe Cıprıanı Dowtown Ibıza” da yiyin, pişman olmazsınız.

İbiza ile yazacaklarım elbette bu kadar değil.. Bir “David Guetta” performansı var ki başlı başına bir olay:) Detayları çok yakında eylemmania‘da okuyabilirsiniz. Bir bayram tatili daha eylemmania için biter:) Bakalım gelsin sıradaki bayramlar..