Bu yıl Şubat ayında gittiğim Japonya gezim harika geçti. Efsane şeklinde anlatılan Japonların bize göre bambaşka özelliklere sahip değişik kültürlerine şahit olmak inanılmazdı. Bu özel etkinliklerden bir tanesi de Japanese Tea Ceremony, yani bizim dilde Çay Seremonisi…

Öncelikle söz konusu Japonlar ve çay olunca mevzu çok derinleşiyor, öyle bizdeki gibi beş dakikaya çay demleyelim de karşılıklı içelim durumu yok:) Çay seremonisi öncesinde büyük bir hazırlık süreci var…

Çay seremonisi için önceden randevu almanız gerekiyor, zira bu etkinlik yoğun talep görüyor. Benim gittiğim Happo-en deydi, hatta içinde de büyük bir bahçesi (japan garden) aynı zamanda da özel çay seremonilerinin yapıldığı odaları vardı.

http://www.happo-en.com/english/garden/

Happo-en bahçesinden birkaç fotoğraf

Aslına bakarsanız çay seremonisinin tarihi Zen Budizmi’ne kadar dayanan 400 yıllık bir gelenek. Çay seremonisi yani cha no yu, egitimi de uzun seneler süren ve insana sabretmeyi, sessizligi ve düşünmeyi öğreten bir kültür. Benim katıldığım çay seremonisi yaklaşık 45 dakika sürdü; yani dakikalarca sakince, hiç acele etmeden oturup, bir kase çayın hazırlanmasını bekledim. Evet itiraf etmeliyim benim için zor oldu:) Ancak bu kadar özenli ve sunumu güzel bir çay hazırlanmasını da başka hiçbir yerde izleyemeyeceğim için sabırla sonuna kadar bekledim.

eylemmania-teaserenomi-matcha-kama

 

Çay yapımı sırasında kullanılan dört adet malzemeleri var. Kama denilen çaydanlık, chasen adındaki çay kaşığı yerine geçen bambudan yapılmış fırça, chawan adı verilen çayın sunulduğu kase ve chakin dedikleri peçeteler. Ayrıca çayın yanında hikashi adı verilen harika şekerlemeler ikram edildi. Ben bu şekerlere bayıldım hem lezzetli hem de şekil olarak çok güzellerdi.

 

Sunulan çay ise ‘matcha (powder tea)‘ adı verilen çay, rengi koyu yeşil, aslına bakarsanız yeşil çaya çok benziyor. Gelelim çayın tadına, herkesin damak tadı tabii ki farklıdır ama ben bir yudum aldıktan sonra asla içemem diyerek bıraktım. Çünkü içilen matcha çayı gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edildiği için tadı çok farklı. Ayrıca içinde yüksek antioksidan bulunduruyor. O kadar uğraştan sonra çayı içmemi bekleyen Japon kızın yüz ifadesi hala gözümün önünden gitmiyor.

Çayın lezzetini beğenmemiş olsam da böyle bir seremoniyi izlemek, uzun yıllardır süre gelen bir Japon kültürünü yaşamak, ayrıca nasıl bir emekle hazırlandığını görmek çok keyifliydi.

Yolunuz olur da Tokyo’ya düşerse bence mutlaka bir Japon çay seremonisine gidin derim. Japon kültürüne ait en özel sunumlardan bir tanesini deneyimlemeniz asla unutamayacağınız anılar yerleştirecek hafızanıza…