Amerikan Hastanesi çevresinde bulunan küçük büfeleri, ayak üstü yenilen yemekleri, o kısacık sıcak sohbetleri hep çok sevmişimdir. Tam hastanenin karşısında bulunan Jerry’s Hot Dog ‘da o yerlerden birisi işte:) Harika sandviçleri ve özel sosları ile sonunda geçen hafta tanıştım:)

Jerry’s Hot Dog

Jerry’s Hot Dog Nişantaşı’nda yeni açılan bir mekan değil aslında bir yılını devirmiş, mahallede bir çok müdavim edinmiş bir yer. Burayı açan şeker insanlarla tesadüfen bir yerde tanıştık ve sonrasında sosyal medya hesaplarından paylaşılan o harika sosislilerin, sandviçlerin fotoğraflarını görüp hemen attım kendimi Jerry’s e:)

eylemmania-jerrys-hot-dog-nisantasi

Bir çoğunuzun ekranlardan bildiği Ceren Akdağ ve ortağı Emir Gözüsulu‘nun güzel bir hikayesi  aslında Jerry’s Hot Dog. Ceren’e sorduğum ilk soru televizyon dünyasından mutfağa nasıl geldiği oldu:) Ama zaten o bu sohbeti yaparken mutfakta bir taraftan patatesleri pişiriyor, bir taraftan sosları hazırlayıp sosisleri yapıyorken ne kadar keyif aldığını ve ne kadar severek yaptığını gördüğümde sorduğum sorunun saçma olduğunu anladım. Bazı insanlar meslekleri işleri ne olursa olsun içten gelen bir yetenekle mutfakta çok başarılı olabiliyorlar. İşte Ceren Akdağ’da onlardan birisi.

eylemmania-jerrys-hotdog-mutfak

Jerry’s Hot Dog Hikayesi

Uzun yıllar spikerlik, diplomasi muhabirliği, editörlük, özel röportajlar ve daha bir çok projenin içinde yoğun tempoda yer alırken bile evine gelip keyifli sofralar kuran, yemek yapmayı seven birisi olduğunu ve bunun sonucunda bir yer açmaya karar verdiklerini anlattı. İşte kimi insanlar için mutfakta vakit geçirmek farklı yemekler lezzetler yaratmak onları sunmak bir tutku. Ve Ceren Akdağ’da bu tutkusuna karşı koyamayıp Jerry’s Hot Dog’u açarak hayallerini gerçeğe dönüştürmüş.

Değişik yemekleri ve sosları “Elçiye Zeval Olmaz” programı sırasında öğrenmiş. Büyükelçilerin ülkelerinin geleneksel yemeklerini yapmak üzere mutfağa geçildiğinden bu program sayesinde dünyanın bir çok ülkesinden değişik pişirme yöntemlerini ve farklı soslarını öğrendiğini söylüyor. Ama tabii sadece bunları bu program sırasında öğrenmek hayata geçirmekle kalmamış bununla ilgili eğitimlerinide almış.

Peki neler var Jerry’s’de, hot dog denilince aklınıza sadece sosisli gelmesin. Ürün yelpazeleri oldukça geniş, yumurta, sandviç çeşitleri ve yan ürünler bulunuyor. Kahvaltı için bile gidilebilecek yerlerden birisi Jerry’s. Öyle çırpılmış yumurta deyip geçmeyin otlu, ispanyol ve peynirli seçenekleri ile oldukça iddaalılar. Yan ürün olarak cajun baharatlı patatesine bayıldığımı söyleyebilirim. Öyle lezzetli ki ikincisini isteyebilirsiniz üstelik yağsız, hiç öyle sağlıksız bir şey yiyor gibi hissetmiyorsunuz kendinizi. Jalapeno biberi, amerikan salatası, coleslaw salata, kıtır soğan halkası gibi çok lezzetli yan ürünler var menüsünde. Hepsini kendileri özel yazırlıyorlar. Özellikle soslarda ve yaratılan farklı lezzetlerde Güney Amerika yemeklerinden yola çıkmışlar. Zaten acılı soslarda bunu hemen hissedebiliyorsunuz.

Sosları günlük olarak hazırlıyorlar, ekmekleride fırına özel olarak yaptırıyorlar ve günlük alıyorlar. Yediğiniz zaman zaten o farkı, özeni hemen anlıyorsunuz. Öylesine bir sosisli sandviç değil yani. 9 farklı çeşit hot dogs var menüde. Ben seçerken çok zorlandım açıkcası:) Ranchero meksikalı, Kolombiya, Klasik, Atlanta, Gora Jerry’s, Detroit, Patso, Bolero ve Wurst Jerry’s. Kimisi soğanlı, kimisi baconlı, kimisi acı tatlı sosu, peynirli, biberli gibi. Fiyatlarda 15 TL ile 20 TL arasında değişiyor. Gerçekten tek sayfalık çılgın bir menü bence. Ceren istesek daha da bir çok sos, çeşit çıkabiliriz diyor. Ama kafa karışmasın diye şimdilik bu kadar:)

Ayrıca tüm çeşitleri %50 az ekmek ile hazırlayabiliyorlar. Benim yediğim sosisli sandviç de ekmek o kadar azdı ki yerken hiç vicdan azabı duymadım:)

Jerry’s Hot Dog Tam Bir Hayvansever

Üstelik Jerry’s Hot Dog tam bir hayvan dostu. Zaten öyle şeker bir köpekleri var ki ismi Julie Roberts, ismi gibi kendiside çok güzel. Oturup saatlerce sevebilirsiniz. Jerry’s de içtiğiniz her kahvenin %10’nu sokak hayvanlarına gidiyor. Yani gidip sadece yemek yiyip kalkmayın mutlaka kahvenizide için. Pati Food sitesinden Türkiye’nin herhangi bir yerinde sokaktaki hayvanları besleyen ve tek başına yetemeyenlere mamaları gönderiyorlar. Ne kadar güzel bir ygulama ben bayıldım…

Jerry’s Hot Dog sıcacık, renkli mi renkli bir mekan. Ben çok sevdim hem yemeklerini hem ortamını ve tabii  bir de tatlı köpişleri Julie’yi:) Sıcak sohbeti ve ilgisi için Ceren Akdağ’da teşekkürler. Böyle sıcak mekanlar her yere lazım…