Kapadokya’ya asıl gitme nedenim hayatımda ilk defa balona binecek olmamdı. İyi ki de böyle bir tecrübeyi yaşamışım, bir daha biner miyim ondan çok emin değilim:)) Ama en azından bir kere balon turu yaptım ve çok keyifli anılar biriktirdim. Bütün detayları sizler için yazdım.

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığım Kapadokya’nın Büyülü Atmosfer ‘i yazımda Kapadokya tarafına nasıl gitmeye karar verdiğimizi, balon turu şirketimizi nasıl seçtiğimizi yazmıştım.

Kapadokya’ya gitmeden Ürgüp Balloons  şirketi ile yazışarak rezervasyonumuzu ve ön ödememizi yaptık. Bize opsiyonlu 2 gün verdiler. Opsiyonlu olmasının nedeni hava koşullarına göre cumartesi sabahı veya pazar sabahı olabileceğinin bilgisini ilettiler. Cuma günü Kapadokya’ya varıp aradığımızda, cumartesi sabahı şartların uygun olduğunu bizi gelip sabah saat 04:00′ de otelimizden alacaklarını söylediler. Bizde bir telaş bir heyecan..

Zaten sabahın dördünde bile yola çıkacak olmak saat 03:30’a saati kurmak oldukça değişik bir durum oldu benim için. Saat tam 04:00 de bir minübüs içinde başka insanların da olduğu bir servis gelip bizi alarak ofislerine gittiğimiz bilgisini verdi. Sabahın bir köründe o saatte olan minübüs trafiğine inanamazsınız.. Ben şok oldum! Balona binmek isteyen herkes sokaklarda ama sadece balon şirketlerinin servisleri var o saatte yollar da:)

Neyse bizi önce ofise götürdüler bir çay kahve servisi yapıldı, ekranlara bilgilerimizi girdik herkesi gruplara ayırdılar yeşil grup, mavi grup gibi. Bizim gruptaki çekik tipleri görünce ve sayımızın çok fazla olduğunu farkedince beni bir telaş aldı. Herkes odada korkulu ve bilinmeyen gözlerle oturuyordu, çok komik bir ortamdı gerçekten:) Yarım saat geçti neden beklediğimizi sorduğumda sivil havacılıktan onay gelmesini beklediklerini söylediler. Bu sefer ya onay gelmezse ya bu kadar bekledik uyandık binemezsek bu balona diye strese girmeye başlamışken tamam gidiyoruz demeleri ile derin bir oh çektik…

Tekrar servislere binip balonların kalktığı Göreme’ye doğru yola çıktık. Geldiğimiz alanda bir çok balon şirketi onlarca balon hazırlığı gayet organize işleyen durumlarla karşılaştık. Balonumuz 3-5 dakika içinde şişirilip 13-15 kişilik gruplar sepete alınmaya başlandı. Sepete biniş bile başlı başına olay:) Herhangi bir kapısı yok sepetin ve yüksek, öylece sepetin içine atlamaya çalışıyorsunuz:) Tabii binişler biraz zaman aldı.

Ben gayet tecrübesiz bir şekilde genç pilotumuza doğru yanaşarak başladım sorularıma. Gerçekten o sepete binmeden önce hiç aklıma gelmeyen sorular bir anda pıtır pıtır gelmeye başladı:) Keşke biraz araştırsaymışım binmeden diye kızdım bile kendime ama şuna da eminim binmeden önce araştırsaydım çok büyük ihtimal o sepetin içinde olmazdım..

Pilotumuz balonun ana gövedesini oluşturan ve yanmaz kumaşlardan yapılan kısmın içini sıcak hava ile doldurulmaya başlaması ile havalanmaya başladık. Balonun içindeki havanın kontrol edilebilmesi ve belli zamanlarda ısıtılması çok önemli bir konu. Bir diğer önemli konu da balonun yönlendirilmesi konusu ki, asıl bu hiç kolay değil..Nereye gideceğini kimse bilmiyor kısmen pilot ayarlamaya çalışıyor. Bizim pilotumuz çok genç olmasına rağmen 18 yaşından beri uçuyor olması ve bölgeyi çok iyi biliyor olması büyük bir şans oldu bizim için. Çünkü pilotunuzun elinde, sizin ne kadar yol katedeceğiniz ne kadar alçalıp yükseleceğiniz. Bu konuda gerçekten şanslıydık bir daha balon turuna gidecek olsam Mehmet Üzümcü’nün kullanacağı balona binmeyi talep ederim..

Mehmet Üzümcü 8 yıldır hergün uçuyormuş, biz 4-5 km yol katettik başka balonlar 300-500 metre mesafe gidip vakit geçirip iniyorlarmış. Bu arada başta yazmayı atladım ben 1 saatlik standart programa katıldım bunun dışında delüks program, özel program gibi seçeneklerde bulunuyor.

kapadokya-eylemmania-balon-turu-gezi

Sabahın saat 05:00’in de havanın sakinliğini, gökyüzünün mavisini, çevremizde uçan balonların renkliliğini ve tabii en önemlisi vadinin güzelliğini yazacak kelimeler bulamıyorum…Balon turu ile siz görmelisiniz.

Bence yaşanılması gereken bir deneyim. Balonun nereye gideceği heyecanı, vadinin içine doğru balonla girdikçe, alçaldıkça çarpacak hissi.. Aynı anda üç beş duygunun birden yaşanması.. Bazen de pilot balonu ateşledikçe tüpten gelen ateşlemeden gelen seslerle merak eden gözlerle etrafa bakan insan topluluğu.. Ben bir saatin nasıl geçtiğini hiç anlayamadım zaten.

kapadokya-balon-turu-seyahat

Ama asıl macerayı bizim balonda olanlar inişte yaşadı, tam ben nereye iniyor bu balonlar hepsi aynı yere mi diye pilota sorduğum sırada gerçeklerle yüzleştim:) Balonların nereye ineceklerini biz de bilmiyoruz en uygun olmayan, istemediğimiz durumlar yola inmek dedi.. Cevabın ardından uzun bir sessizlik oldu. Çünkü bu konuşmadan bir kaç dakika sonra pilotumuz telsizden yola doğru gidiyoruz diye konumunu anons ediyordu!

Biz balonda meraklı gözlerle ne oluyor demeye başlamışken, ineceğimiz yola doğru bir kaç araç geldi yoldan geçen arabaların önünü kesip yolu durdurdu. Yolda tam virajın olduğu bir noktada pilot balonu yol kenarlığına çarptırıp durdurmayı denedi tam indiğimiz sırada tekrar yükselmeye başladı ve ben o noktada yere eğilip panik atak krizi geçirmeye başladım:)

Hatta bir ara balon ilk indiğinde de durun ineceğim ben diyip balondan atlamak isteyenler oldu.. Ama Ürgüp Balloons şirketi ve çalışanları çok organizeler hemen bağladılar bizi çekmeye başladılar. Hatta başka bir araça sepeti yerleştirdiler bizi bir noktaya kadar sepette götürdüler. İnme sürecimiz böyle 10-15 dakika sürdü diyebilirim. Nasıl bir heyecan, nasıl bir macera yaşadım kısa bir iniş videosundan belki anlarsınız..

IMG_7567

 

Adrenalinli inişimizin sonunda güzel bir kutlama ile yolun kenarında sertifikalarımızı aldık. Pilotumuza çok teşekkür ettik, çünkü balonların nereye ineceğine gerçekten onlar karar veremiyor tek yapabildikleri güvenli bir iniş sağlamak bizimkisi korkulu oldu biraz ama renk açısından ve uzun yıllar anlatılacak bir hikaye olması açısından çok iyi oldu:)

urgup-baloons-balon-turu

Son olarak Ürgüp Balloons hakkında ve balon turu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.  2008 yılından beri balon turu yapan Ürgüp Balloons’un 7 balonu bulunuyor. Her şirketin günde 6 balon uçurma hakları oluyormuş. Şu an Kapadokya’da balon turu yapan 16 şirket var, sabah saat 07:30 sonrasında uçuş yapılmasına izin verilmiyor. Sivil havacılık son 2 yıldır denetim yapıyor, balon sayıları arttıkça denetimler başlamış. Tüm balonlar İngiltere’den getiriliyor. Özgür serbest uçuş Türkiye’de sadece Kapadokya’da yapılıyor. Pamukkale’de denenmiş ama arazi çok uygun olmadığı için serbest uçuş yapılamamış. Ben diyorum ki yazılan herşeyi unutun ve gidip uçun.. Kendi maceranızı kendiniz yaşayın..