Kış tatili için bavul hazırlama biz kadınlar için oldukça zor bir konudur. Birçok kadın için valiz hazırlamak ve yanında ne götüreceğine karar vermek oldukça güçtür. Sonuç her zaman, kullanılmayacak kıyafet ve eşyalarla dolu bir sürü valiz olur ☺

Özellikle bu bir kış seyahati ise kazaklar, kalın ceketler, botlar derken seyahat boyunca ağır valizleri çekiştirip durmak yerine, yanınıza sadece ihtiyacınız olan şeyleri almak çok önemli. Eğer sizin de bu sorular aklınızda bir soru işareti oluşturduysa, kış tatili için bavul hazırlama tüyolarıma kulak verin! Bazı şeyleri evde bırakın, bavulunuz hafiflesin!

e5b94051-0d1f-4f72-9f5e-a43920e9f547

Kıyafetleri Bavulunuza Doğru Şekilde Yerleştirin 

Kış tatili için bavul hazırlarken kıyafetlerinizi yerleştirme aşamasında katlamayı ve rulo haline getirmeyi alışkanlık haline getirin. Bu şekilde hem kırışmazlar, hem de çok az yer kaplarlar. Belki başlangıçta size zor gelebilir, ama bunu öğrendiğinizde bavulunuzun ne kadar rahat yerleştiğine şaşıracaksınız. Sadece katlayın ve rulo haline getirin, o kadar!

Sıralama da Önemli!

En az giyilecek kıyafetleri ve ağır olanlarını çantanın en altına yerleştirin, diğer kıyafetleri de onun üzerine sıralayın. Aradığınız şeyi kolay bulabilmek, sırt çantasına daha çok şeyi kırışmadan yerleştirmek için yukarıda anlattıklarımı alışkanlık edinin.

Ağır Kitap ve Rehberleri Evde Bırakın

Muhteşem bir doğaya gidiyor ve bu huzurlu tatil boyunca mümkün olduğunca çok kitap okumayı planlıyor olabilirsiniz. Ancak yanınıza alacağınız kitapları belirlerken, cep kitaplarının bile valizinizde hatrı sayılır ağırlık yaratacağını hesaba katmalısınız. Bu yüzden tatilinizin uzunluğuna uygun bir iki kitap seçmenizi öneririm. Aynı şekilde ağır şehir rehberleri yerine telefonunuza gideceğiniz yerin rehber uygulamalarını indirin. Hatta en güzeli sadece kendinizi bırakın ve kaybolun ☺

Denemeden Aldığınız Kıyafetleri Tatile Götürmeyin

Yanınıza götüreceğiniz tüm kıyafetleri kış tatili valizinize yerleştirmeden önce denemenizi tavsiye ederim. Tatil öncesinde hevesle yaptığınız alışverişte, diğer kıyafetlerinizle uyumsuz parçalar almış olabilirsiniz. Aslında kullanmayı en çok sevdiğiniz favori giysilerinizi tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Seyahatinizde Ne Tür Kıyafetlere İhtiyacınız Olacağını İyi Planlayın

Bu, bir gezgini ikilemde bırakabilecek bir konu. Çoğunlukla ihtiyaç duyacağımızı düşündüğümüz kıyafetlerin listesi kabarık olacaktır. Şuna da ihtiyacım olacak, şunu da almalıyım, şu t-shirtüm olmazsa olmaz diye düşünürseniz kış tatili bavulunu kapatmanız biraz zor olacaktır. Tatilde yapabileceğiniz aktivitelerden iklime kadar her şeyi düşünüp güzel bir planlama yaparak hafif bir bavul hazırlayabilir ve gereksiz eşyaları taşımak ile uğraşmazsınız.

Aksesuarlar Önemli Tabii… 

Benim gibi takı, şapka, toka gibi aksesuar tutkunuz varsa, kış tatili için valiz yapmada işiniz biraz daha zorlaşıyor. Öncelikle takılarınızı yatağınızın üzerine döküp kombinlerinize uygun olanları yanınıza almaya çalışın. Böylece otel odasında da kıyafetlerinizi seçtikten hemen sonra hangi aksesuarla tamamlayacağınızı bilirsiniz. Böylece hem zaman kazanmış olursunuz, hem de koca takı çantanızı bavulunuzda taşımamız olursunuz. Ben çoğunlukla bu tokayı da alıyım, aa en sevdiğim şapkamı da  almalıyım derdim ama artık evden çıkmadan valizimi yaparken bir çoğunu eleyebiliyorum 🙂

85be16fd-57e2-40af-9e69-91ab916efbb896657d3f-ea6e-47f4-95c3-e5565f75434a

Kombinlenebilecek Parçalar Seçin

En sevdiğiniz bluz ve yeni aldığınız pantolonu dayanamayıp taşıdınız. Ama kombinlerini evde unuttunuz. Eyvah! Koca bir bavul eşya taşımışken, otel odasında “Ben şimdi ne giyeceğim?” diyen sayısız kadın olduğuna eminim ☺ Bundan kurtulmanın en iyi çözümü ise kış tatili bavulunuzu hazırlarken kombin yapabileceğiniz parçaları seçmek. Kombininizi sadece alt üst şeklinde değil ayakkabı, dış giyim, aksesuar gibi hepsini düşünerek yapmanızı tavsiye ediyorum. İnanın büyük kolaylık oluyor. Hem kafa açısından hem de valiz:)

51bf0ca5-b13b-4a09-b59e-b8194959e454

Olmazsa Olmazları Ne Yapmalı?  

Evet kadınlar için güzellik, bakım ürünleri de işin içine girdiğinde valizin üçte biri dolmuş oluyor neredeyse… Ben eskiden şampuanımı saç kremimi bile yanımda taşırdım. Şimdi uzun tatillerimde hala taşıyorum ama kendi şişeleri yerine Sephora, Gratis gibi yerlerde bulabileceğiniz küçük plastik şişeler den alıp bunlarla seyahate götürüyorum. Hem çok hafif oluyor hem de yer kaplamıyorlar. Bakım ürünleri için de aynı tip kapları kullanmanız mümkün. Sephora, Gratis gibi yerlerde bu travel setlerinden bulabilirsiniz.

Dardan Kaçının

Yolculuk sırasında uzun süre oturacağınız için kan dolaşımınız yavaşlayacaktır. Bir de dar kıyafetler giyerek vücudunuzu daha fazla zorlamayın. Aynı şekilde turistik amaçla bir gezi yapıyorsanız çok fazla yürüyeceğiniz için vücudunuz bir miktar şişecektir. Rahat bir tatil geçirebilmek için vücuda tamamen yapışan kıyafetler yerine daha rahat olanları tercih edin.