Kıyafetlerin, sadece üzerimizi örten ve bizi şık gösteren kumaşlar olduğunu düşünmek yanlış olur bence. Kıyafetler, zevklerimize ayna tutarak karakterimizi ortaya koyan bir ifade biçimidir aynı zamanda. Giyimde doğru rengi seçmek, hem ruh halimizi olumlu etkiler hem de daha iyi bir dış görünüş elde etmemizi sağlar. Kısaca seçtiğimiz kıyafetlerimizin renkleri ruhumuzu yansıtır.

Hem renk olarak hem tarz olarak aslında herkesin kendine özel bir seçim kıstası vardır. En tarzım yok diyen veya kıyafetlerimizin renkleri fark etmez diyen insanların bile, dolaplarını açtığınızda özel bir rengin daha ağır bastığını, kendilerine özel bir tarzlarının olduğunu görebilirsiniz. Hep aynı renkleri kullanmak çok da doğru değil. Örneğin sürekli siyah veya koyu renkler giyinmek, kırmızı seviyorum diye sürekli kırmızı parçalar almak.. Arada farklılık yaratmak, şaşırtmak iyidir.

Ayrıca renklerin de insan psikolojisini etkilediği bilinen bir gerçek. Araştırmalara göre stilimiz ve kullandığımız renklerimiz, karşımızdaki kişiyi, daha biz konuşmadan yüzde 58 oranında etkiliyormuş. Bence hiç de küçümsenmeyecek bir oran:)

Sonbaharın ortasına gelmişken; birkaç değişiklikle ruh halinizi ve gardrobunuzu renklendirmek ister misiniz?  İşte biraz enerjiye ya da kendinizi iyi hissetmeye ihtiyacınız olduğunda size iyi gelecek kıyafet önerilerim:

Kendinizi yorgun hissediyorsanız;

Kırmızı size enerji verecektir. İster şık bir elbise olsun, isterse pantolonla kombinleyeceğiniz hoş bir bluz. En etkili ve uyarıcı renk olan kırmızı; canlandırıcı, cesur, sert, enerjik, heyecan verici olmasının dışında karşımızdakine meydan okuduğumuz intibarını bırakıyor.

Endişeli ruh hallerinde;

Mavi rengin sakinleştirici etkisini kullanmaya ne dersiniz? Huffington Post gazetesine göre mavi rengin tansiyonu düşürücü etkisi de varmış… Güzel bir mavi çiçekli elbise ile hem retro modasına uyabilir hem de pamuk gibi hissedebilirsiniz 🙂

Üzgün olduğunuzda;

Sarı renk, size canlılık ve neşe sağlar. Sıcak yaz günlerini düşünün, içimiz içimize sığmaz, sebepsiz bir mutluluk olur üzerimizde. İşte sarının mucizevi etkisini buradan anlayabilirsiniz. Şimdi suratınızı asmayın, dolabınızı açın ve en sevdiğiniz sarı kıyafetinizi üzerinize geçirin.

Odaklanamıyorsanız;

Ya da dalgınsanız yeşil rengin dengeleyici etkisinden yararlanın. Tam da mevsimindeyken, su yeşili bir hırka ile hem şık, hem de yaptığınız işe tamamen odaklı olabilirsiniz. Yeşil bir fular, bandana kullanmanız bile sizi toparlayabilir.

İlhama ihtiyaç duyduğunuzda;

Mor renkli giysiler giyinin. Bilim adamlarına göre, mor rengin yaratıcılığı arttırıcı etkisi varmış. Şu sıralar oldukça moda olan yüksek bel eteklerde mor rengi denemeye ne dersiniz? Mor bir çorap bile olbilir…Ta taam: İlham etkisi ve trend bir arada!

Unutmayın kıyafetlerimizin renkleri ruhumuzu yansıtıyor, ama renkleri tanıyarak etkilerini bilerek onlardan faydalanmak da bizim elimizde…