Maldivler için en iyi sezon, yani deniz güneş zamanı, geldi; benim içim de kıpır kıpır.. Keşke bir daha gitsem diye söylenmeye başladığım günlerde kısa bir Maldivler gezi yazısı yazmak istedim. İşte eylemmeania gözünden Maldivler!

img_3140

 

 

Maldivler’de hava durumu

Düşünsenize burada donmaya başladığınız, “Kar mı yağacak, yok canım” dediğiniz günlerde valiz yapıyorsunuz ve içinde sadece bikini, terlik, şort ve t-shirt koyuyorsunuz:)  Hava 25-32 derece arasında değişen tropik iklim, deniz sıcaklığı ise ortalama 29 derece; denize girdiğinizde ne soğuk ne sıcak diyorsunuz. Maldivler’de en iyi sezon,  Kasım-Nisan ayları arasında. Ben Ocak ayı sonunda gittiğim için hiç yağmur yoktu ve harika bir hava vardı. Mayıs sonundan Ekim sonuna kadar güney-batı Musonları nedeniyle çok yağmur yağıyormuş, yani şu an gitmek için en doğru zaman.

Evet yazımın başında da belirttiğim gibi Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan Maldivler’in sadece 1 adasına yıllar önce gitmiş olsam da, üzerinden uzun zaman geçse de her Maldivler denildiğinde yine gitmek isterim. Nedenleri, hatırımdan hiç silinmeyenleri ise işte bu 5 ‘li de..

1-Aa ne büyük Manta..

Maldivler’de yüzerken kıyıdan geçen yavru sharklar sevimli olsalar da çok derinlerde yüzmemeniz gerektiğini hatırlatıyor size. Adalarda deniz canlılarının her çeşidi bulunuyor. En dikkat çekenleri ise vatozlar, mantalar ve köpekbalıkları. Benim kaldığım Rangali adasında çok fazla manta vardı. Kıyıda dolanmasalar da çok rahat onları yüzerken görmeniz mümkün. Ben hayatımda ilk defa bir manta balığını bu kadar yakından gördüm. Akşam saatlerinde suyun yüzeyine çıkarak kendilerini sevdirmeye çalışıyorlar adeta. Üstelik sürü halinde yüzdüklerinden ve çok büyük olduklarından bir de suyun altında değişik sesler çıkarttıklarından oturup saatlerce izleyebilirsiniz. Bu hayvana deniz şeytanı denildiğini sonradan öğrendim evet büyükler ama ben hiç şeytana benzetmedim. Benim için Maldivler’e tekrar gitme sebebi olabilir bu koca mantalar..

manta

2- Deniz Uçağı ve Maldivler’in havadan görüntüsü..

img_7676

Ben Türk Havayolları’nın Maldivlere ilk direk uçuşu yapan uçağı ile Male’ye uçtum. Hatta ilk uçuş hatırası olarak sertifikam bile var:)  Male Havaalanı’ndan adalara gitmek için ya tekneye ya da deniz uçağına binmeniz gerekiyor. Rangali adası uzak olduğu için biz deniz uçağını tercih ettik. Uçak dediğime bakmayın, küçüçük 9-10 kişilik bir charter uçuşu.. Bol gürültülü ve sallantılı bir uçuştu ama aşağıdaki manzarayı o küçük ada parçalarının harika görüntüsünü hiç unutamıyorum. Düşünsenize gökyüzündesiniz ve altınızda 1200 ada parçası var!

3- Beyaz Kum

Kum rengi nasıl olur sorusunun cevabı çoğunlukla açık kahverengi, bej değil midir?  Ama Maldivler’de Rangali adasında bildiğiniz beyaz kuma basıyorsunuz. Bembeyaz incecik kum üstelik en sevdiğim yanı ise kumların üzerinde hiç ayaklarınızın yanmaması evet nasıl oluyor bilmiyorum ama bu kum ayakları yakmıyor ve hiç yapışmıyor. Harika değil mi? Maldivler’in meşhur beyaz kumunun sırrı da mercanlarda gizli imiş.. Aşırı sıcaklarda bile ayağınızı yakmayan kumlar, ölü mercanların aşınarak ufalanması ile oluşuyor yani öyle kum deyip geçmeyin lütfen..

4-  Tropikal Meyveye gel

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmış olsa da, lüks otellerde balık ve et ağırlıklı menüleri bulmanız mümkün. Özellikle ben baharatlarını çok sevmiştim; karanfil, kimyon, zencefili her öğünde her  yemekte kullanıyorlar. Ama asıl beni benden alan sabah kahvaltısı ile yemeye başladığımız harika tropikal meyveleri oldu. Mango, papaya, rambutan, passion fruit istemediğiniz kadar var.

Mangoyu yapışkan pirinç ile birlikte tatlı olarak da tüketiyorlar. Papaya ise hem meyve hem de sebze olarak yenilebiliyormuş, ben tadını pek sevmesem de değişik geldiği ve ülkemizde olmadığı için bolca yedim:) Passion fruitlerin nasıl tatlı ve güzel olduklarını yazmama gerek yok diye düşünüyorum. Rambutan (Ngav) ise yumuşak dikenli gözükse de kabuklarını soyduktan sonra ortaya çıkan jelimsi ve bol sulu meyve bağımlılık yapacak derecede lezzetli.

5- Okyanusta balık tutmak.. veya tutamamak:)

img_3252

Evet Maldivler’de bir çok otelde balık tutma turları bulmanız mümkün. Kimisi tüm gün süren kimisi bir kaç saatlik akşam saatlerinde yapılan farklı turlar var. Ciddi profesyonel kişilerle ve olta takımları ile okyanusun açıklarında balık tutma bir ritüel Maldivler’de. Biz de bir öğleden sonramızı bu iş için ayırdık ama bu balık tutma işini çok ciddiye almayın derim, üzülürsünüz:)  Zira rengarenk balıklar suyun üzerinde neredeyse elinizle alacaksınız ama oltaya takılma yüzdeleri çok düşük, akıllı balıklar bu Hint okyanusunda yüzenler:) Evet çok balık tutamamış olsak da tuttuğumuz balıkların renkleri ve çeşitleri hele de akşam onların tabaklarımıza gelmeleri kesinlikle bir daha yaşamak istediğim anlardan…