Asuman bu yaşıma kadar benim için sadece bir Mirkelam şarkısı oldu. Ne yalan söyleyim pek de sevmezdim Mirkelam’ın bu şarkısını. Sadece “ne yaptın asuman” diye bağırdığı yeri seviyorum:) Bir kaç hafta önce Moda’da yeni açılan DEM’e gittiğimde yan dükanında gördüm Asuman‘ı. Hemen girdim sıcak kapısında içeriye, hikayesini öğrenmeye:)

Asuman Moda Caferağa mahallesinde bir çikolata dükkanı. Tabelasında “Asuman bir çikolata dükkanıdır” diye yazıyor. Hem oturup yiyip, içebileceğiniz hem de çikolataları görerek, seçip paket olarak alabileceğiniz bir mekan yapmışlar. İlk gidişimde oturacak yer olmadığından sadece çikolata alıp çıktım. Benden size tavsiye öğlen saatlerinde çok kalabalık oluyor ayakta kalabiliyorsunuz daha erken veya akşamüstü saatlerini tercih edebilirsiniz.

eylemmania-kadikoy-yeni-acilan-mekan-asuman-cikolata-moda

Asuman bir çikolata dükkanıdır

Çikolatalar Belçika’dan geliyor. Burada şekillenerek tatlılarda kullanılıyor. Asuman’ın menüsünde sadece çay, kahve ve tatlı var. Şubat ayında açılmış olsa da Moda’lılar için yeni bir yer değil aslında Asuman, Moda’da uzun yıllardır bulunan Çikolata Dükkanı sahipleri tarafından açılmış. Sadece ismini değiştirmiş ve ikinci bir çikolata dükkanı olarak açılmış. Peki ismi neden Asuman olmuş, benim ilk sorduğum soru bu oldu:) Çikolata Dükkanı’nda en çok satılan tatlılarının ismiymiş Asuman. İşte bu da meşhur Asuman;

eylemmania-asuman-moda-kadikoy

eylemmania-moda-haftasonu-nereye-gitsek-asuman-moda

Bu 400 cc‘lik büyük boyu doyumluk diye geçiyor, bir de 250 cc‘lik tadımlık olarak küçük kavanozda isteyebilirsiniz. Kavanozun içi full dilimlenmiş çilek dolu, tabanında krokan bulunuyor, üzerinde de eritilmiş leziz belçika çikolatası en son üstüne  kremşantisi ve imza olarak bir adet çilek parçası bırakılıyor. İşte size meşhur Asuman tarifi ama asıl olay bence o eritilmiş çikolatasında. Fiyatları 16 /13 tl.

Asuman dışında menüsünde bulunan diğer tatlıların da isimleri de çok hoş.

Feride, Feraye, Müjgan, Perihan…

“Geçmişte sıkça kullanılan ama bugün kullanımına pek rastlamadığımız annelerimizin , teyzelerimizin o güzel isimlerinin yaşamasına katkıda bulunmak istedik.” diyorlar. Ben fikri ve tatlıların isimlerini çok sevdim. Menüsünde olmayan bir de Jülide var kocaman bir mereng düşünün altını çikolata ile kaplamışlar içine de çikolata doldurmuşlar. Nasıl lezzetli anlatamam Asuman üzerine yemedim bunu (öyle bir mideye sahip değilim çok şükür 🙂 Eve paket olarak götürdüm ve Jülide’yi de çocuklarla afiyetle bir güzel yedik:) Fiyatı 20 tl ve bence bu tatlı da Asuman’a özel.

eylemmania-mekan-kadikoy-oneri-haftasonu-asuman-julide-tatli

eylemmania-asuman-moda-kadikoy

Gerçi menüsünde bulunan her tatlı için Asuman’a özel diyebiliriz. Dışarıda başka yerlerde bulamayacağınız tatlar. Mascarpone dondurmaları da çok lezzetli. Paket olarak almak isterseniz de; mereng bar çeşitleri, trüf çeşitleri (limonlu, kahveli, bitter, sütlü, franboazlı), parça çikolata çeşitleri (fıstıklı, fındıklı, bitter, beyaz, sütlü)

eylemmania-haftasonu-etkinlik-asuman-moda

Daha tam olarak isimlerini not alamadığım küçük ama deli gibi çikolata dolu bir küçük bölümleri bulunuyor cafesinin içinde. İçine girip kendinizi kaybetmeye hazırlıklı olun. Sonuçta burası çikolata dükkanı ve çeşit çeşit kendilerine has çikolata çeşitleri var. Çikolatalarının kilosu 110 tl’den satılıyor. Asuman’ın içi kadar dışarısı da çok keyifli, havalar ısınmaya başlıyor. Gidin ve şööyle güzel bir çayla Asuman yiyin derim. Jülide’yi de paket olarak almayı unutmayın:)

Adres: Caferağa mah. Şair Nefi sok. no:9/a moda, kadıköy

her iki elinde de çikolata varsa,

D  E  N  G  E  L  İ

besleniyorsun demektir.