Reşitpaşa‘dan İstinyepark‘a doğru çıkan dar yola saptığınızda PREP karşınıza çıkıveriyor.

Sokağın başında öyle ışıltılı öyle aurası yüksek bir mekan ki farketmemeniz imkansız.

Peki ama nedir, nasıl bir yerdir bu Prep:)  

Prep, Reşatpaşa’da iç mimar arkadaşım Sıla Uzundurukan ve kardeşi Kaan Oktar ortaklığı ile 1,5 ay önce açılan çok şık aynı zamanda sıcacık bir restoran.  Şimdilik sabahları saat 09:00 gibi açılan Prep’de yeni olmasına rağmen çok güzel projeler gelişiyor. Yakın bir zaman içinde sabahın daha erken saatlerinde açılarak, işe gidenlere take away şeklinde sıcak sandviç, bagel seçenekleri sunulacak. Bir kaç hafta önce uğradığımda bagel’ların neli hazırlanacağı konusunda hummalı bir çalışma vardı. Ben bagel delisi olduğum için favorimi beyaz peynir&siyah zeytinli olarak belirledim bile:)

Prep işlek bir yol üzerinde yer aldığından sabah işe gidenlerin önünde durup shot bardaklar da kahvelerini/ çaylarını ellerine alıp minik atıştırmalıklar & kruvasanlarla mutlu işlerine yol almalarını istiyorlar.

Akşam yemek saatleri sonrasında kapanan mekanda özel event organizasyonları da yapmak mümkün. Bu kadar kısa bir süre içinde, hafta sonu bekarlığa veda ve bir akşam da müzikli doğumgünü organizasyonuna ev sahipliği yapmışlığı bile var Prep’in.

Mekan çok büyük olmadığından kendinizi ev sıcaklığında hissedebildiğiniz bir yer. Hani kitabımı, pc mi alıp gidiyim uzun uzun oturayım veya geçerken bir uğradım diyebileceğiniz türden bir cafe&restoran olmuş.

Take away dışında bir diğer hayata geçirmek istedikleri de haftasonları Jazz müziği eşliğinde keyifli brunch organizasyonları yapmak.

Başta da yazdığım gibi Sıla ve Kaan’ın Prep ile ilgili çok güzel fikirleri, keyifli projeleri ve heyecanları var. Ben bunları önden sizlere yazıyorum bilginiz olsun diye sanırım bir kaç hafta içinde bir çok yenilik hayata geçecektir.

Bir de gerçekten benim evimi baştan aşağıya yaptığı için demiyorum Sıla Uzun Durukan’ın elinin değdiği her mekan zevkle döşenmiş oluveriyor. Gidip gördüğünüzde ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız. O sehpaların üzerinde ki desenlerden tutunda, bir duvarında boylu boyunca döşenmiş canlı yosunlarına kadar bir çok ince detay sizi hayran bırakıyor. Midpoint ve Gürkan Şef de dahil bir çok mekanın mimarlığını yapan Sıla kendi mekanı için de bu farkı yaratmış elbette…

Peki, mimarlıktan mutfağa geçiş hikayesi nedir diye sormanız çok normal:)

Tabii ki bir alt yapısı, bir hikayesi var… Şarap ve zeytinyağı distibütörlüğü yapan Kaan Oktar zaten yıllardır bu sektörün içinde bulunuyor.  Ayrıca Sıla ve Kaan’a bu yeme içme merakı, sevgisi çook eskilerden aile büyüklerinden  geliyormuş. Babaannenin teyzesi bir saraylı:) Saraydan Vahdettin ‘in oğlu Yusuf İzzettin’ in karısı Cavidan Sultan babaannelerinin teyzesi oluyor. Babaanne Sacide Oktar’da uzun yıllar sarayda büyüdüğü için saray yemeklerine olan ilgisi nedeniyle de kendi yemekleri de hep saray usulü olmuş. Bu da ailede her zaman espiri konusu olurmuş , “herşey saray usulü yapılıyor” ailede diye:) Dolayısıyla babaannenin yemekleri Mersin de çok meşhur olduğundan tüm çocukları da yemeğe ve yemek yapmaya meraklı olmuşlar.

Aile olarak bir yemek kitabı da çıkartmayı planlıyorlar;  “Saray Usulü OKTAR AİLESİ YEMEKLERİ” diye, kitabın resimleri tamamlandıktan sonra yayınlayacaklarının bilgisini de verdiler.

Peki Prep’in Menüsünde Neler Var?

Sabah kahvaltısına gittiğim ve biraz da diyet yaptığım için kendime yeşillikli, bol peynirli güzel ve sade bir kahvaltı tabağı seçtim.
Prep mutfağının en büyük özelliği; bir çok yiyeceğin organik olması ve kendilerinin hazırlaması. Yerinden alınan zeytinyağı, ev yapımı salçalar, reçeller, nefis pişen ekmekler…  hepsi ev yapımı, böyle olunca zaten her birşey çok daha lezzetli oluyor.
İtalyan mutfağı ağırlıklı bir menüsü var. Başlangıçlar daha çok şarküteri ve peynir ağırlıklı. Yanlız Burrata ‘yı yemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Fiyatı 32 TL olan Buffa Burrata‘lar günlük olarak taze geliyor geldiği gibi de bitiyormuş:)
Salata olarak; Rezene Salatası, Füme Somonlu Kinoa Kısırlı Salata, Detoks Salatası ve Pancarlı Keçi Peynir Salatası gibi farkı salata seçenekleri bulunuyor. Makarna olarak ise; fiyatı 27 TL olan “Tütsülenmiş Penne Arrabbıata” en favorileri arasında. Ana yemek seçenekleri fazla değil ama bence böyle olması çok daha iyi, hem karar vermekte zorlanmıyorsunuz hem de daha özel şeyler yeme şansı buluyorsunuz. Teriyaki Soslu Bonfile, Kuzu Sırt, Susamlı Tavuk Schnıtzel ve Burger ana yemek olarak menüsünde yer alıyor. Ana yemek fiyatları ise 50 TL ile 35 TL arasında değişiyor. Aynı zamanda menü de 3-4 çeşit sandviç çeşidi de var. Tatlı olarakta Krokanlı Profiterol‘u şiddetle tavsiye ediyorum:)
Mekanda şarap ve zeytinyağı ile ilgili her türlü aksesuarı bulmanız ve satın almanız da mümkün. Makarna ( özellikle Eataly’de  bulunan makarna çeşitleri) balzamik, sirke, makarna sosu, 240 Derece’nin ekşi mayalı ekmekleri, Buffa Burrata gibi bir çok gurme ürünleri de almanız mümkün.
Prep şimdiden çok sevilen, müdavimleri olan bir mekan olmuş bile.
Hem hoş keyifle dizayn edilmiş ortam, hem ufak ufak arkadan çalan müzikler, hem yemeklerin lezzeti, hem gitmişken evime alışveriş yapma imkanımın olması…Daha ne olsun:)

Ben pek sevdim, beğendim 👏🏻

Mutlaka gidin.