Evet doğru okudunuz, bir çok kişi gitmeniz için mekan önerir ama ben Roma’nın merkezinde, birçok kişinin gittiği popüler olan ancak yemeklerini ve servisini hiç beğenmediğim yerleri yazmak istiyorum. Siz de Roma’da ki yemek mekanlarınızı seçerken belki yazdıklarımı dikkate alırsınız.

Bunlardan birincisi;

Ristorante Life

Via della Vite, 28, 00187 Roma, İtalya

Roma’ya gidip de bu restoranı duymamanız veya önünden geçmemeniz pek mümkün değil. Ristorante Life’a giden birkaç arkadaşım restoranın harika olduğunu, mutlaka gitmemi tavsiye ettiler! Kaldığımız otelin de ilk gün için, yakında iyi restoran önerisi yine Ristorante Life oldu. Tabii durum böyle olunca aldım soluğu Life’da…

Ortam çok güzel. Hem dışarıda oturma yerlerinin olması, hem iç mekanın renkli tablolarla donanmış olması keyifli. Ancak gelelim yemeklere… Öncelikle menüsü bence çok kısıtlı hemen söyleyim pizza yok! Sadece makarna yiyebiliyorsunuz.

eylemmania-roma-life

Makarnada da kremalı makarna alternatifi yok. Böyle olunca karar vermekte çok zorlanmadan domates soslu deniz mahsüllü bir makarna siparişi verdim. Öncelikle makarnam çok az pişmiş geldi, al dante dediklerinden bile daha çiğ… Sosun lezzeti yerindeydi ama makarna istediğim gibi gelmeyince biraz mutsuz oldum.

Bir diğer tatsız durum da tabağımızın üzerinde uçuşan minik 2-3 sinek konusuydu. Belki bize denk geldi bilemiyorum ama yemek boyunca sineklerle boğuşmam gerekti. İçki de içemeden mekandan ayrılınca, benim gibi bir boğa kadınına yapılır mı bu moduna girdim 🙂

Neden içki olmadığı detayını da paylaşmak isterim. O akşam futbol maçı olduğunu ve İtalya’da uluslararası maç olduğu günlerde, mekanlarda içki satışı yapılamadığını söylediler. Alköllü hiçbir içecek satışı yapmıyor restoranlar. Bira dışında her türlü alkölllü içki yasak birayı da alköllü içecek yerine koymamaları ilginç tabii.:)

 

İkinci mekanın adı;

Tucci

Piazza Navona, 94/100, 00186 Roma, İtalya

Roma’da en sevdiğim meydanlardan birisi Piazza Navona’dır. Hem büyük bir meydan olması, hem de hareketli olması bakımından fark yaratıyor. Meydanın çevresi restoranlarla çevrili. Her iki tarafında da birbirine benzer mekanlar var. Bunlardan gözüme çarpan Tucci ye oturdum.

Tucci’yi hiçbir yerde okumadım ve duymadım. Sadece menüsünü ve ortamını beğendiğim için tercih ettim. Menüsü cidden çok zengin, salata-makarna-pizza-et gibi seçenekler var.

Ben sürekli pizza ve makarna yemenin vermiş olduğu durumdan bir parça rahatsızlık duyarak, o akşam et yemeye karar verdim. Ancak menüde et alternatifi 2-3 tane olduğundan garsona danışmak istedim. Fakat bizim masaya bakan garson bir garipti. Bana sırıtarak hepsi et işte diye anlamsız bir cevap verdi. Ben açlığın da verdiği gerginlikle olaya açıklık getirmek istedim ve et sote olabilir, ızgara tek parça pişebilir, ince veya kalın olabilir diye et çeşitlerini açıklamaya çalıştım:) Ancak garson beni tersleyerek ”et işte” diyerek sırıtmaya devam edince, pes edip herhangi birisini getirmesini istedim.

İkinci olay etin yanında gelen patatesin yerine salata istememle patlak verdi. Olmaz yapamayız deseydi daha normal karşılayabilirdim durumu, ancak garson bana dik dik bakıp salatanı ayrı sipariş ver onun yanında büyük bir şey gelmez gibi bir yorumda bulundu.. Bende az salata koyun dedim ancak garsonun sizi hiçbir şey bilmiyor edası ile süzme durumu komik tabii ve bir çok garson da bu edalı tavırın olmasına yemek boyunca anlam veremedim mekandan ayrıldım..

eylemmania-roma-tucci

 

Ve son olarak;

Antico Caffè Vitti

Adres: Piazza di S. Lorenzo in Lucina, 33, 00186 Roma, İtalya

Via del Corsa caddesinin sonu küçük bir meydana çıkıyor. Tam İspanyol Merdivenleri’nin karşısına bakan sevimli bir meydan. Burada birkaç cafe restoran var. Bunlardan birisi Cafe Vitti. Dışarıdan bakıldığında son derece güzel dışarda oturmak için çok ideal, ayrıca içerisi de büyük. Ancak iki kere gitmeme rağmen, farklı saatlerde her ikisinde de aynı sıkıntıyı yaşadım. İlk gidişimde güzel bir sabah kahvaltısı yapmak istedim.

Menüsü fena değil, tabii İtalyanların kahvaltı anlayışı bize hiç uymadığı için benim için yetersiz ama bir çok yerde aynı durum olduğu için, iyi sayılabilir. Sorun dışarıda oturan 7-8 masaya ve içeride bulunan müşterilere tek bir garsonun bakmasıydı. Ekmeğim ve çayımın gelme süresi arasında yaklaşık 12-15 dakikalık fark olunca, ben, ben değildim:) Bizim ülkemizde böyle merkezi güzel bir yerde iyi sayılabilen bir cafede tek garson olsa kıyametler kopar bence. Ertesi gün ablam gidip bir şeyler içelim dedi. Ben de hadi belki sabah saatiydi şimdi öyle değildir düşüncesi ile tekrar gittim. Ancak inanın değişen hiçbir şey yoktu, hatta masaya oturduğumuzda ilgilenen garson bile yoktu! Israrla garsonu sizin çağırmanız gerekiyor.

Yani diyeceğim o ki sinirlerinizi aldırmışsanız ve sabırtaşınız yerinde ise Antico Caffè Vitti’ye gidin:)

eylemmania-roma-vitti