Evet gelsin tüm yıl beklenen yaz tatilleri, bayram tatilleri…

Tatil kelimesi ile akan suların durduğu bir hayatım olduğunu herkes biliyor artık. Online bilet alma ile başlayan heyecanım, gideceğim yerin araştırmaları, otelin ayarlanması  benim için özel bir ritüel artık. Seyahat ve gezi blogger’ı olmak tabii kolay değil, benim gibi heyecanlı birinin hazırlanması da kolay olmuyor tabii:) Bu nedenle sizlere yaz tatiline çıkarken kendim için yaptığım hazırlıkları yazmak istedim. Keyifli okumalar…

Sonuçta tatil demek evden, alışkanlıklarımızdan ve elimizin altında olan herşeyden biraz uzaklaşmak demek. Bu nedenle yanımıza almamız gereken şeyleri ve tabii bunları bir bavul içine yerleştireceğimiz gerçeğini unutmadan az ama öz listemizi yapmamız gerekiyor.

Bence mutlaka bir liste hazırlayın, yumurta kapıya dayanmadan aklınıza gelenlerin bir listesini yapmak işimi gerçekten kolaylaştırıyor. Listenizi yaparken gideceğiniz yeri yeniden gözden geçirin. Hava koşulları, tatilinizin uzunluğu, merkez de olup olmadığı, börtü böceği,yanınızda yaşlı/ çocuklu olup olmadığını her detayı düşünün.

 

Bavulda sizi zorlamayacak ama kesinlikle sizinle olması gerekenlerden birisi bence;

1- Sağlık çantası

Nereye giderseniz gidin, ister yurtiçi ister yurtdışı, acil olarak elinizin altında bulunması gereken ilaçlar vardır. Özellikle yaz için koruma faktörlü güneş kremleri, güneş sonrası rahatlatıcı kremler, ağrı kesici ilaçlar, alerjiniz varsa bu tip ilaçlarınız ve ısırıklara karşı topikal jeller en önemlilerdir. Sizin sürekli kullandığınız ilaçlar ve reçetelerini de yanınıza almayı unutmayın. Özellikle reçete ile satılan ilaçlar için gittiğiniz yerde sıkıntı yaşarsınız. Hele yurtdışı gezilerinde tatil zehir olabilir çünkü ilaçlarınızı alamazsınız. Çocuklu aileler için ateş düşürücü ya da bulantı kesici ilaçları da eklemeyi unutmayın. Benim bir ada tatiliminde dişim apse yapmış ve bütün gece ağrıdan ölmüştüm yanımda bulunan antibiyotik o tatilimi bir parçada olsa kurtardı. Benim uzun tatiller öncesi mutlaka doktoruma antibiyotik yazdırma gibi bir alıkanlığım var:)

2- Bagaj ağırlık limitlerini öğrenin.

Her havayolu şirketinin protokolleri ve yurtiçi-yurtdışı uçuşlarda ağırlık hakları değişir. Gideceğiniz destinasyon ve seçtiğiniz havayolu şirketine göre detaylı bir araştırma yaparak, bu bilgileri öğrenmekte fayda var. Kabin içine girecek bagaj limitlerini de önceden öğrenmelisiniz. Yoksa havaalanında sıkıntı yaşarsınız. Özellikle Amerika uçuşlarında veya alışveriş yapmayı planladığınız tatillerde yanınızda bir “Elektronik Valiz Tartısı” olsun derim. Ben zamanında Samsonite marka bir tane almıştım ama geçen gün Tchibo‘da çok uygun fiyata gördüm aklınızda olsun

3- Değerli eşyalarınızı el çantanıza alın.

Öncelikle çok değerli takılarınız ya da laptop-tablet gibi elektronik eşyalarınızı uçak altına gidecek bagajlarınıza değil, yanınızda olacak el çantanıza alın. Her zaman kayıp bagaj sorunları yaşanması ihtimali çok yüksektir. Siz mutlu mutlu tatil rotanıza uçarken, bagajınız başka bir rotaya uçabilir. Tekrar geri dönmeme şansı bile var. Bu nedenle sizin için önemli, değerli neyiniz varsa götürmeniz gereken, kesinlikle el çantanıza alın.

4- Gerekli dökümanları evden çıkmadan kontrol edin.

Son dakikada acele ile evden çıkmamak için yola çıkacağınız gün veya gecesinden erkenden toparlanın ve gerekli dökümanlarınızı kontrol edin. Kimliğiniz, uçak biletiniz, yurtdışı yolculuk ise pasaportunuz, hatta vizeniz, yurtdışı çıkış harcınızın makbuzu gibi önemli evraklar el çantanızda kolay ulaşılabilir bir bölümde olsun. Kredi kartlarınız, paranız ve gideceğiniz otel bilgileri ve adresi de önemli tabii…Benim bir keresinde başıma Almanya girişinde pasaport kontrolünde yetkili kalacağım yerin bilgisini istedi bende gayet sakin telefonumu açtım oradan rezervasyonumu göstermek için bana bir cırladı kapat telefonunu diye çıktısıda yanımda olmadığı için küçük bir kriz yaşadık. Tabii davranış hiç normal  değil ama denk geliyor işte…Hazırlıklı olmak lazım…

5- Valizde Olması Gerekenler..

Tatile gittiğiniz yer, iklimi, mevsimi, ne amaçla gittiğiniz ve tabii seyahat süreniz göz önüne almanız gereken detaylar. Öncelikle gerçekten ihtiyacınız olanları almaya özen gösterin. Hamallık yapmayın. Nasılsa araba ya da uçak taşıyor demeyin, kendinize eziyet etmeyin. Kapsül koleksiyon hazırlayın. Birbiri ile kombinleyebileceğiniz basic parçalar ve çarpıcı özel aksesuarlar işinize yarayacaktır. Ayakkabı konusuna çok dikkat edin, tatile gidiyorsunuz ayaklarınıza eziyet etmeye değil:) Açıkcası ben valizimi yaparken hiç üşünmeden giyinip tüm takı detaylarım ile kombinimi hazırlayıp öyle valize yerleştirenlerdenim. Örneğin 3 gün ise tatilim 3 günlük ayakkabı, aksesuar, takı, kıyafet kombilerini bunun dışında gecelik, çamaşır, bikini, plaj elbisesi gibi detayları sonradan dahil        ediyorum. Planlı valiz hazırlamazsak mutlaka birşeyleri unutabiliyoruz. Çok son dakika valiz yapmayı sevmiyorum. Özellikle uzun süreli veya çocuklu tatillerimde birkaç gün öncesinden adım adım hazırlanmaya başlıyorum. Ama tabii bazen ani gelişen, sıkışık durumlarda çıkan, iş seyahatleri gibi valizimizi hazırlamamız gereken durumlarda olabiliyor. Gene liste yapmak ve kafada hazırlanmak önemli.

6- En az kıyafet kadar önemli olan kozmetiklerimiz:)  

Aslında bırakın cildiniz de dinlensin, hava alsın, ferahlasın. Sizin gibi cildiniz de tatil yapsın. Güneş koruma kreminiz ve hafif bir renklendirici ile günü geçirin. Akşam da hafif bir allık, bir rimel, bir ruj yeter de artar bile. Deniz tatillerini gündüz hiç makyaj yapmadan geçirdiğim için seviyorum. Ama makyaj dışında yanımızda taşımamız gereken nemlendiriciler, göz kremleri, bakım ürünleri zaten valizimizde yeterince yer tutacaktır. Ben şampuanını bile yanında taşıyan birisi olarak Gratis, Watsons gibi yerlerden küçük şişeler alıp içlerine güzelce kullandığım ürünlerimi koyup tüm ihtiyaçlarımı yanımda taşıyabiliyorum.

İşte benim yolculuk öncesi küçük hazırlıklarım, bu yazımı yazarken saatime baktım 6-7 saat sonra uçağa bineceğimi düşündüm. Ne heyecan ne mutluluk.  Bekle beni İzmir-Çeşme-Alaçatı…

 

Tatiller hiç bitmese:)