TRX ile çok yeni tanıştım, ama biraz internetten araştırma yaptığımda, spor hocamdan detaylı bilgileri aldığımda geç bile kalmışım dedim:) Son dönemlerde özelliklAmerika ve Avrupa’da hızla yayılan bir egzersiz biçimi olan TRX; Maria Sharapova, Bar Rafaeli, David Beckham, Shag O’Neal, Jennifer Lopez, Izabel Goulart gibi bir çok ünlünün tercih ettiği vücut ağırlığına odaklı bir egzersiz türü. Özellikle Victoria’s Secret modeli Izabel Goulart’ın TRX egzersizleri videolarını izlemenizi öneriyorum:) Eylem’in trend postasına girdi bile…

Peki TRX nedir? 

TRX Suspension Trainer kendi vücut ağırlığınızla yer çekimine karşı çalışma metoduna dayanan bir egzersiz türü. Size vücut ağırlığınızı direnç olarak kullanmanızı sağlayarak yüzlerce egzersiz olanağı sağlıyor. Vücut pozisyonunuzu değiştirerek kolaylıkla direnç ve şiddet ayarı yapabilirsiniz. Suspension Training iki kayıştan oluşan bir ürün. Kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız için direnç ve şiddetini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bu nedenle kolay veya zor olması, etkinliği biraz size bağlı.
TRX-eylemmania-trendpostasi

TRX egzersizleri neden tercih ediliyor?

  • Hızlı, pratik ve aynı zamanda verimli total-body (Tüm vücut) antrenmanı sağlar.
  • Sağlam bir core yapısının gelişmesine yardımcı olur
  • Kas dayanıklılığını arttırır
  • Profesyonel atletlerden yeni başlayanlara her seviyedeki kullanıcı için uygundur
  • Kolay taşınabilir ve her yerde kullanılabilir özelliktedir (spor salonu, ev, otel yada açıkhava)

Günlük kullanım için TRX’ı tercih edenlerin dışında profesyonel antrenmanını yapan sporcular tarafından da tercih ediliyor. Amerikan Baseball takımları, UFC dövüşçüleri, Olimpik seviye yüzücüler ve koşucular gibi. Artık birçok sporcunun soyunma odası dolabında TRX bulmak mümkün. Sadece halat gibi kayışla yapılan bir spor olduğu için kayışları yanınızda kolayca taşıyabiliyorsunuz.

Ben TRX egzersizlerini sitemin spor salonunda yapıyorum, TRX dersleri olduğunda salonun ortasına hemen asılarak hızlıca kullanıma hazır olabiliyor. Gerçekten son derece pratik. 1,5 kg’dan daha az ağırlığıyla, piyasadaki tüm maliyetli ve fazla yer kaplayan egzersiz ekipmanlarından daha kullanışlı. Sadece birkaç dakika içinde kurarak; evde, işyerinde, yazlıkta, sokakta, tatilde, parkta; kısacası istediğiniz her yerde spor yapabilirsiniz.

 

TRX-halat-spor-trendi

TRX ’i  zayıflamak için mi formda kalmak için mi tercih etmeliyiz? 

Aslında amacınız neyse ona uygun olarak kullanabilirsiniz. Çok kilolu ve yağ yakmak istiyorsanız da kullanmak mümkün. Genelde yağ yakmak için koşu bandında koşmalı, bisiklete binmeliyiz. Ancak TRX yaparak da yağ yakmanız mümkün, çünkü TRX ile kalp dolaşım sisteminiz fazlasıyla çalışıyor. Kalp dolaşım sisteminiz çalıştığında zaten vücudunuz yağ yakmaya başlıyor. TRX’in en büyük özelliği de nabzınızı çok kısa sürede yükseltmesi. Böylece vücut tepki veriyor ve yağ yakmaya başlıyor. Yani en azından benim spor hocamla birlikte yaptığım derslerde 15-20 dakika içinde nabzım yükselmeye başlıyor ve fazlasıyla ter atarak yağ yaktığımı hissediyorum.

TRX nasıl keşfedilmiş? 

TRX ’i bulan kişi bir asker. Amerikan su altı komandosu Randy Hattrick. Sürekli dışarıda olan askerlerin antrenman yapacak vakitleri olmadığı gerçeği ile, ancak vücutlarının da formda kalması için, Randy Hattrick  kendi karate kemeri ile antrenmanlar yapmaya başlıyor. Daha sonra bu kemer kısa geliyor ve paraşüt ipi ile karate kemerini birleştiriyor ve zamanla günümüzdeki halini alıyor.

Eylem Nerede TRX Yapıyor?

İncity Gym’deki özel ders aldığım spor hocam Emir Durukan TRX ile haftada 3 gün 30 dakika çalışmanın formumu korumada büyük katkı sağlayacağını söylüyor. Ben şimdilik haftada 2 gün derslere devam edebiliyorum. Gerçekten TRX dersleri hem zevkli hem de tüm vücüdunuzun çalıştığını hissettiğiniz bir egzersiz türü. Klasik egzersiz rutinlerinden kurtularak, sporu eğlenceli kılmak istiyorsanız vücudunuzu doğal hareket yönlerinde çalıştıran TRX ile tanışmalısınız.
İlk derslerden sonra yürüyemeyecek hale geldiğinizi söyleyip gözünüzü korkutmak istemiyorum ama bunu da yazmazsam olmaz:) Bir takım ağrılara hazırlıklı olun…Ama tabii ”No Pain, No Gain!” yani acı yoksa kazanç yok!
Farklı TRX egzersiz videolarını izlemek isterseniz veya TRX Suspension Trainer ürünlerine nereden ulaşabiliriz gibi detaylara TRX Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz.